No Ķīnas ievazāts kaitēklis var izraisīt Latvijas koku masveida izciršanu

0 Komentāru
No Ķīnas ievazāts kaitēklis var izraisīt Latvijas koku masveida izciršanu
Foto: F64

No Ķīnas Eiropas valstīs tiek ievazāts kaitēklis, kura dēļ arī Latvijā var nākties izcirst lapu kokus. Koksnes grauzēju – Āzijas ūsaini – ieved ar kravām no Ķīnas, un tas jau paveicis milzīgus posta darbus Vācijā, Itālijā un arī Somijā. Sekas var būt dramatiskas – kokus glābt nevar, tie jānocērt un, piemēram, ja pilsētas centrā būs jāizcērt visi lapu koki, tas radīs pamatīgas vides problēmas  Daudzviet Eiropā šā grauzēja dēļ koki tiek izcirsti masveidā.

Valsts augu aizsardzības dienesta inspektori pārbauda kārtējo uzņēmumu, kas importē akmeni no Ķīnas. Pēc noteikumiem šim materiālam jābūt koksnes iepakojumā, un tajā bieži vien mīt arī bīstamais lapu koka kaitēklis – Āzijas ūsainis, kurš atrasts jau vairākās Eiropas valstīs, pēdējā no tām bija Somija.

Skaties foto:

Pagaidām nevienā uzņēmumā Latvijā šā kaitēkļa pazīmes, par laimi, nav konstatētas. Turklāt inspektori, veicot apsekojumus, uzmanību pievērš kokiem, kas aug šo uzņēmumu tuvumā.

Augu aizsardzības dienesta inspektori uzņēmumus rūpīgi pārbauda vairākas reizes gadā. Āzijas ūsainis šoruden Somijā bija konstatēts tieši netālu no uzņēmuma, kas importē akmeņus no Ķīnas. Bet pēdējos 10 gados to regulāri atrod arī citviet Eiropā – Vācijā, Francijā, Itālijā, kur spiesti izcirst kokus parkos un mežos. Tāpēc šogad Augu aizsardzības dienests sācis intensīvu monitoringu, pārbaudes veicot arī mežos un apstādījumos.

“Mēs saprotam, ka tā var būt liela problēma mums, Latvijā. Jo lapu koki aizņem vismaz pusi no visām meža platībām. Ne vienmēr tas ir uzreiz materiālais zaudējums, bet nodarījums videi, ja jāizcērt ir pilsētas centrā parki ar lapu kokiem, tas var rādīt vides problēmas,” teic Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Gunita Šķupele.

Īpaši Āzijas ūsainis var būt bīstams kļavām, bērziem, apsēm, liepām, ābelēm un bumbierēm, tāpēc rūpīgāk vajadzētu apskatīties savus piemājas kokus. Uzmanība būtu jāpievērš centimetra diametrā lieliem caurumiem uz kokiem. Āzijas ūsaiņu kāpuri grauž ejas koka stumbrā un zaros, līdz zari nokalst un koks aiziet bojā.

Problēmu rada arī tas, ka šā kaitēkļa kāpurus, kuru garums ir 5 centimetri, mūsu putni neēd, tātad tam nebūs dabīgo ienaidnieku atšķirībā no Ķīnas.

Skaties video:

0 Komentāru