1 komentārs
No jūnija NATO lidmašīnas virs Latvijas veiks zemos treniņlidojumus
Foto: LETA

Lai pilnveidotu NATO lidmašīnu kaujas spējas Baltijas valstīs, no jūnija plānots uzsākt tā saucamos zemos lidojumus visā Baltijas teritorijā. Pirmais militāro gaisa kuģa zemais lidojums Latvijas gaisa telpā notiks 8. jūnijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 12.00 un no plkst. 15.00 līdz plkst. 16.00, norāda Latvijas armijas portāls Sargs.lv.

Tie turpināsies arī laikā no 9. līdz 12. jūnijam minētajos pat laikos.
Informāciju par zemo lidojumu datumu, laiku un norises vietu ikviens Latvijas iedzīvotājs var apskatīt Nacionālo bruņoto spēku interneta vietnē www.mil.lv .

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Zemos lidojumus no 8. līdz 12.jūnijam veiks ASV lidmašīnas A-10 Thunderbolt II. Lidmašīnas A-10 bija pirmās, kas šā gada februārī tika nosūtītas uz Eiropu operācijas Atlantic Resolve ietvaros, tādējādi pastiprinot operāciju ar gaisa komponenti. Daļa no šīm lidmašīnām pašreiz ir izvietotas Igaunijas Gaisa spēku bāzē Emari.

Zemos lidojumus Latvijas gaisa telpā ir atļauts veikt tikai noteiktajās lidojumu zonās (EVR) darbadienās diennakts gaišajā laikā no plkst. 8.00 līdz plkst. 18.00, nepārsniedzot trīs stundu ilgumu, un tie nedrīkst būt zemāki par 61 metru virs pārlidojamās virsmas (tas nozīmē – ne zemāk par 61 metru, piemēram, virs sakaru torņa vai kāda cita virszemes objekta) un ne augstāki par 610 metriem virs pārlidojamās virsmas. Zemie lidojumi netiek veikti virs apdzīvotām vietām, kurās ir vairāk nekā 5000 iedzīvotāju, kā arī virs valsts nozīmes paaugstinātas bīstamības objektiem, rūpnieciskā riska teritorijām un no 1.marta līdz 1.novembrim – virs dabas rezervātiem, nacionālajiem parkiem un dabas lieguma Lubāna mitrājs.

Jau pašreiz gaisa telpas patruļlidmašīnas veic lidojumus nelielā augstumā, lai veiktu to gaisa kuģu, kas pārkāpj lidojumu noteikumus, vizuālo identifikāciju. Tomēr šādu lidojumu, kas tiek uzskatīti par kaujas lidojumiem, veikšana var notikt pilnvērtīgi un droši tikai tad, ja iepriekš ir veikti treniņlidojumi, apzinot Latvijas dažādo vietu ģeogrāfiskās, reljefa, laika apstākļu un citas specifiskās īpatnības.

Pilotam, zaudējot kādu no kvalifikācijām – lidojums formācijā, zemā augstumā, sliktos laika apstākļos vai navigācijas lidojums – nozīmē to, ka viņš zaudē pielaidi veikt kaujas lidojumus. Tāpēc arī Baltijas valstu, tostarp Latvijas gaisa telpā, notiek regulāri treniņlidojumi šo kvalifikāciju saglabāšanai, bet līdz šim Latvijas gaisa telpā, izņemot gaisa telpu virs Ādažu poligona, nav notikuši zemie lidojumi.

Šādi apmācību lidojumi tiek veikti arī citās NATO un ES dalībvalstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā, un tie tiek uzskatīti par ierastu praksi.
1. jūnijā stājas spēkā jauna zemo lidojumu sistēma, kas nosaka militāro gaisa kuģu zemo lidojumu veikšanu Latvijā.

Šī lidojumu sistēma atbilst Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (EUROCONTROL) un NATO drošības standartu prasībām un nosacījumiem, kas jāievēro militārajiem gaisa kuģiem ES un Latvijas gaisa telpā.

Gan zemie lidojumi, gan tikai līdz šim veikti tā sauktie augstie lidojumi Latvijas gaisa telpā notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to militāro gaisa kuģu radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl