No jūlija ES spēkā jauni savienojumu pabeigšanas tarifi mobilā un fiksētā tīklā; kas jāzina lietotājiem?

1 komentārs
No jūlija ES spēkā jauni savienojumu pabeigšanas tarifi mobilā un fiksētā tīklā; kas jāzina lietotājiem?
REUTERS/SCANPIX

Šogad no 1. jūlija Eiropas Savienībā (ES) stājas spēkā vienoti vairumtirdzniecības tarifu griesti savienojumu pabeigšanai mobilā un fiksētā tīklā, tāpēc ir vairākas lietas, kas šajā kontekstā jāzina mobilo sakaru lietotājiem.

Kā pāreja uz vienotiem vairumtirdzniecības tarifu griestiem notiks?

Daļa ES operatoru ievieš vienotu tarifu sākot jau no šā gada 1. jūlija, bet daļa to ieviesīs pakāpeniski, kā to ļauj Eiropas Komisijas (EK) regula. Operatori vairumtirdzniecības tarifu piemēro savā starpā par savienojuma pabeigšanu tīklā.

Lai arī šā gada 1. jūlijā vairumtirdzniecības savienojumu pabeigšanas tarifa griesti mobilā tīklā ir 0,2 eiro centi par minūti, ES valstu operatoriem ir ļauts pakāpeniski sasniegt noteikto vērtību – 0,2 eiro centi par minūti, bet ne vēlāk kā līdz 2024. gada 1. janvārim. Fiksētā tīkla operatoriem tarifu griesti – 0,07 eiro centi par minūti – obligāti jāpiemēro no 2022. gada 1. janvāra, skaidro Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Lasi vēl: Latvija atbalsta regulas par viesabonēšanu mobilo sakaru tīklos ES pagarināšanu

Svarīgi! Kamēr notiek pakāpeniska pāreja uz vienotu tarifu griestu ieviešanu visā ES, katrā valstī šie tarifu griesti būs atšķirīgi.

Kāpēc tas viss nepieciešams?

Ja Latvijas iedzīvotājs no mājām zvana kolēģim vai draugam, piemēram, Francijā, abu valstu mobilo sakaru operatori veic savienojumu, par ko abi operatori savstarpēji norēķinās par noteiktiem vairumtirdzniecības tarifiem. Katrā valstī attiecīgie tarifu griesti ir noteikti atsevišķi, un tie atšķiras pat līdz četrām reizēm. Šī regulējuma rezultātā konsekventi visā ES tiks atrisināta konkurences problēma, un tarifu griesti būs vienoti.

Kā tas ietekmēs mobilā un fiksētā tīkla lietotājus Latvijā?

Latvijā notiks pakāpeniska pāreja uz vienotu tarifu ieviešanu. Latvijas mobilo sakaru operatoriem piemērotais vairumtirdzniecības tarifs nedrīkstēs pārsniegt šādas vērtības par minūti:

  • 0,7 eiro centus (2021. gada 1. jūlijs līdz 2021. gada 31. decembris);
  • 0,55 eiro centus (2022. gada 1. janvāris līdz 2022. gada 31. decembris);
  • 0,4 eiro centus (2023. gada 1. janvāris līdz 2023. gada 31. decembris);
  • 0,2 eiro centus (no 2024. gada 1. janvāra).

Savukārt Latvijas elektronisko sakaru operatori, kas sniedz balss pakalpojumu fiksētā tīklā, vairumtirdzniecības tarifi nedrīkstēs pārsniegt šādas vērtības par minūti:

  • 0,076 eiro centus (2021. gada 1. jūlijs līdz 2021. gada 31. decembris);
  • 0,07 eiro centus (no 2022. gada 1. janvāra).

Citi ieguvumi

Fiksēto tīklu operatori nedrīkstēs arī likt maksāt par savienojuma izveidošanu. Līdz ar izmaiņām EK regulā, SPRK vienlaikus atcēla līdz šim SPRK noteiktos tarifa griestus balss savienojuma pabeigšanai mobilā tīklā – 0,8868 eiro centus par minūti un balss savienojuma pabeigšanas fiksētā tīklā tarifu griestus – 0,0766 eiro centus par izsaukumu un 0,0701 eiro centus par izsaukuma minūti. Tāpat arī tika pieņemts lēmums atcelt elektronisko sakaru operatoriem noteiktās saistības aprēķināt balss savienojuma pabeigšanas izmaksas.

Turpmākajos mēnešos SPRK plāno pārskatīt tarifu un izmaksu regulēšanas saistības un ar tām saistīto pienākumu kopumu pārējiem ar balss savienojuma pabeigšanu saistītiem starpsavienojuma pakalpojumiem, piemēram, starpsavienojuma līnijas ierīkošanas un abonēšanas pakalpojumiem.

 Lasi vēl: No 1. janvāra stāsies spēkā izmaiņas mobilo sakaru lietotājiem

1 komentārs