No gripas miruši jau 12 cilvēki, bet vakcīnu nav. Kāpēc tā?

Komentāri

Šogad no gripas jau miruši 12 cilvēki. Riska grupā ir pacienti ar sirds, plaušu, hroniskām aknu un nieru slimībām, cukura diabētu, grūtnieces, bērni un vecāka gada gājuma cilvēki. Kaut arī valsts riska grupas pacientiem kompensē pusi no vakcinācijas izmaksām – tikai retais to izmanto.

”Latvijā pēdējos gados vakcinācijas aptvere ir 1%, neskatoties uz informācijas sniegšanu, un tāpēc vakcīnas izplatītāji pārmet vakcīnas uz tam valstīm, kur ir lielāka atsaucība,” radušos situāciju skaidro Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle.

Infektoloģijas centrā norāda, – tagad gripas epidēmijas laikā vakcinēties nu jau ir par vēlu. To vajadzēja darīt labu laiku iepriekš – pagājušajā gada septembrī vai oktobrī. ”Imunitāte pēc vakcinācijas veidojas 7 dienu laikā. Un viens cilvēks iekāpjot sabiedriskajā transportā – inficē apkārt esošus 15-20 cilvēkus,” skaidro Baiba Rozentāle.

Infografika: gripas pazīmes

Infografika: Infektoloģijas centrs

Infografika: Infektoloģijas centrs

Zaļu valsts aģentūrā stāsta, ka jau pagājušā gada novembrī un decembrī Latvijā tika izplatītas citiem ES valsts tirgiem paredzētas gripas vakcīnas. Kopumā vakcinēti vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku.

Zaļu valsts aģentūrā informēja, ka šobrīd trūkstošas vakcīnas būs pieejamas nākamnedēļ. Tos piegādās Franču medikamentu uzņēmums Sanofi, kurš jau ir saņēmis sertifikātu to tirgošanai Latvijā. ”Tā [vakcīnu – red.] piegāde varētu notikt 8.-9. februārī. Nav ziņas, ka būs šķēršļi šādai piegādei. Partijā ir sagaidāms nedaudz vairāk par 2000 devu un, cerams, ka akūtas vajadzības pēc vakcinācijas varētu arī tās nodrošināt,” norāda Zāļu valsts aģentūras pārstāvis Sergejs Akuličs.

Rīdziniekiem par vakcināciju ir dažādas domas. Daži dara to ik gadu, citi šaubas par vakcīnu efektivitāti.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl