“No gaismas līdz gaismai pasaulē lielākajā krokusu paradīzē.” Raiskuma pusē plaukst krāšņs pavasaris

Anita Gušča

Autors: Anita Gušča

0 Komentāru
“No gaismas līdz gaismai pasaulē lielākajā krokusu paradīzē.” Raiskuma pusē plaukst krāšņs pavasaris
Kolāža. Foto: Jāņa Rukšāna privātais arhīvs/ F64

Līdz ar otrdienu, 20. martu, sācies astronomiskais pavasaris. Lai gan pašlaik dabā tā klātesamību vēl nevar sajust, pavasara mīļi var doties uz Raiskuma pusi, jo tur selekcionāra Jāņa Rukšāna saimniecībā zied pasaulē lielākā krokusu kolekcija.

Kā intervijā portālam Skaties.lv atklāj selekcionārs, pašlaik viņa saimniecībā ik dienu ierodas interesenti, kuri vēlas apskatīt iespaidīgo un krāšņo krokusu kolekciju – tā pilnbriedā sākusi ziedēt marta sākumā un ar savu košumu priecēšot līdz pat maija vidum.

“Cilvēki ierodas nepārtraukti. Pārsvarā brauc skatīties krokusus, bet zied jau arī citas puķītes – sīpolīrisi, lauku vijolītes, pulkstenītes un tā tālāk,” piebilst Rukšāns.

Selekcionārs Rukšāns pazīstams ne vien Latvijā, bet arī pasaulē, jo tieši viņa paspārnē izveidota lielākā krokusu kolekcija pasaulē. Šobrīd kolekciju veido apmēram 1500 paraugu. Kā pats Jānis smej, – katru gadu nosoloties, ka kolekciju samazinās, taču, veicot kārtējo inventūru, katru reizi atklājas, ka kolekcijai pievienojušies aptuveni 50 jauni paraug.

“Katru gadu saku, ka samazināšu kolekciju, jo kļūstu vecāks un kļūst aizvien grūtāk. Ka uztaisu kārtējo inventūru, saprotu, ka kādi 50 paraugi nākuši klāt. Tas viss katru gadu ir jāizrok un jāpārstrādā. No kāda maija līdz oktobra beigām nav ne brīvas dienas, ne brīvas stundas. Tad ir jādarbojas no gaismas līdz gaismai, bez brīvdienām,” smej Rukšāns.

Šobrīd pasaulē ir aprakstītas 235 krokusu sugas – tās iekļautas grāmatā, ko Rukšāns sarakstījis par godu tieši krokusiem. Grāmata “The World of Crocuses” (Krokusu Pasaule) izdota 2017. gadā un veltīta Latvijas simtgadei.

Pēc grāmatas izdošanas selekcionārs esot aprakstījis vēl trīs jaunas sugas un zina stāstīt, ka jaunas sugas aprakstītas arī citviet pasaulē. Arī paša kolekcijā esot vēl desmit jaunas sugas, kuras pagaidām neesot aprakstītas.

Bez rūpēm par pasaulē lielāko krokusu kolekciju, Rukšāns nodarbojas arī arī selekcionēšanu. Līdz šim pārsvarā selekcionējis tulpes, narcises, cīrulīšus un arī krokusus. Vienlaikus viņš atklāj, ka var lepoties arī ar slavenas narcišu šķirnes selekcionēšanu.

“Man ir viena tāda slavena narcišu šķirne – “Brīvības zvaigzne”. Tās izveidošanai es apputeksnēju 100 ziedus, no tiem ieguvu 15 sēkliņas, savukārt no tām astoņu gadu laikā līdz ziedēšanai izauga astoņi ziedi. Tā ir tāda laima spēle un jābūt ļoti pacietīgam,” tā par selekcionēšanas procesu stāsta Rukšāns.

Vaicāts, kādus plānus iecerējis īstenot šajā vasarā, Rukšāns atbild, – visticamāk, dosies kādā ekspedīcijā uz kalniem cerībā atrast kaut ko jaunu savai kolekcijai.

“Joprojām braucu ekspedīcijās uz kalniem meklēt kaut ko jaunu. Jāsaka gan, ka kaut ko jaunu nevar atrast tā plānveidīgi. Tā zināmā mērā ir laimes spēle. Reiz biju ekspedīcijā ar Stambulas Universitātes botāniķiem, viņi brīnījās, kā es spēju saskatīt tos atšķirīgos augus. Kalnos braucu jau no 70. gadiem. Pirms 10 gadiem pirmo reizi biju Irānā. Tad, kad es tur aizbraucu, tad Irānā bija zināmas desmit jaunas krokusu sugas. Kad es aizbraucu, sugu skaits palielinājās par piecām – es atradu gandrīz pusi no tā daudzuma, ka jau tur bija zināms,” lepojas Rukšāns.

Rukšāns teju visu savu mūžu ir audzējis, introducējis, selekcionējis un pētījis sīpolpuķes.

Skaties.lv jau vēstīja, ka puķu selekcionārs Jānis Rukšāns atvēris “Jaunrūju” siltumnīcas durvis, ļaujot ielūkoties viņa pasaulē lielākās krokusu kolekcijas burvībā. Viesošanos īsi pirms astronomiskā pavasara iestāšanās fotogrāfijās iemūžinājusi cēsniece Dace Spalviņa.

0 Komentāru