No drupām atdzimusi neparastā Gramzdas baznīca

2 komentāri

Kurzemē, pašā Lietuvas pierobežā, netālu no Priekules atjaunota kāda neparasta baznīca – tur altāra kokgriezumu vietā ir stikla krusts, savukārt daļa dievnama atrodas zem klajas debess.

Teju 70 gadus Gramzdas baznīcas vietā bija tikai drupas, bet nu, pēc 10 gadus ilgas atjaunošanas, tur tiks svinētas pirmās kāzas. Jānis un Elīna Trinko atzīst, – baznīca izvēlēta, jo atrodas starp abu kāzinieku dzimtajām mājām. Tiklīdz tā ieraudzīta, bijis skaidrs, ka tālāk nav jāmeklē.

Elīna Trinko

No sākuma mēs vispār meklējām drupas, lai laulības notiktu drupās, bet tad atradām šo baznīcu, un šis bija pat labāk nekā cerētais variants.

Lietuvas pierobežā, Priekules novadā, Gramzdas luterāņu baznīca beidzot atdzimusi no drupām – atjaunošanas darbi draudzes vadībā ilga teju 10 gadus.

Gramzdas draudzes vadītājs Vaclovs Kadaģis stāsta: “Nostāvēja 70 gadus nopostīta pēc kara – tagad top un pilda savu misiju.”

Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā Gramzdas baznīca bijusi lielākā lauku baznīca Dienvidkurzemē ar izciliem kokgriezumiem un ērģelēm – kara laikā tā nopostīta, un draudze pat gribējusi vietā celt citu baznīcu.

Vaclovs Kadaģis
draudzes vadītājs

Drupas, mūri, šeit ir senči lūgušies 450 gadi un tagad kaut ko būvēs blakus – nu kā tad tas izskatīsies.

2006. gadā pieņemts lēmums – baznīca jāatjauno. Gadu gaitā veikta mūru konservācija, atjaunots tornis, restaurētas durvju un logu ailes, kā arī saglabāta baznīcas daļa, kas atrodas zem klajām debesīm.

Uzmanību piesaista arī neparastais risinājums altāra vietā – tur sienā izveidots stikla krusts. “Man tā vīzija bija visu laiku, – ka tādu krustu vajag,” min Kadaģis un turpina: “Tagad brauc ekskursanti – no Vācijas brauc, no Rīgas. Katru sestdienu praktiski. Nekas te nav, bet visiem patīk.”

Pašlaik dievnamā tiek veikti vēl pēdējie apdares darbi, taču pat līdz galam nepabeigta, neparastā baznīca jau kļuvusi par iecienītu kāzu un kristību vietu vietējo iedzīvotāju vidū.

2 komentāri