No Centrāleiropas Baltijas valstīs tiek ievazāts šis kaitēklis

19 komentāri

No Centrāleiropas Baltijas valstīs tiek ievazāts kaitēklis, kura dēļ var būtiski kristies dārzeņu un citu kultūru raža. Latvijas dārzos tiek meklēts Spānijas kailgliemezis. Šis ir viens no visnopietnākajiem lauksaimniecības kaitēkļiem daudzviet Eiropā, sākot ar Portugāli un beidzot ar Vāciju.

Šā gliemežu suga nav vietējā Latvijas faunā, bet gan ievazāta cilvēka darbības dēļ no citām zemēm – Spānijas, Francijas, Portugāles.

Edgars Dreijers
malakologs

Teorija ir, ka no šī dabiskā areāla viņi ārpus uz citām Eiropas valstīm viņi nokļuvuši ar dārzeņu kravām, tālāk izplatīti ar augu stādāmo materiālu.

Šobrīd ir zināms par 16 vietām Kurzemē, Zemgalē, Latgalē un Vidzemē, kur Spānijas kailgliemezis tika atrasts. Visās šajās vietās ir dārzi, kur šis kaitēklis izēd visus augus. Pagaidām lielākās problēmas, ko Spānijas kailgliemezis dara mazdārziņu īpašniekiem, viņš ēd visus augus, turklāt ne tikai augu virszemes daļu, bet arī to, kas ir zem zemes. Tāpēc malakologi grib apzināt, cik plaši šis spānis izpleties. Latvijas dabā arvien biežāk parādās sugas, kas nav vietējās, tās plaši izplatās un rada bīstamas izmaiņas. Gliemežu pētnieki portālā “dabasdati.lv” gaida informāciju no iedzīvotājiem, kuri ir redzējuši šo Spānijas kailgliemezi. Tas mēdz būt dažādās krāsās – no oranžā kā apelsīnu miza līdz ogļu melnam. Baltijas valstīs suga pirmo reizi konstatēta pirms 9 gadiem, Latvijā – gadu vēlāk 2009. gadā. Precīza sugas izplatība mūsu valstī joprojām nav zināma. Vairums nepazīstamu kaitēkļu Latvijā ierodas divējādi.

Anitra Lestlande
Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve

Sakarā ar brīvo tirgu mēs ievedam viņus paši – ar stādiem un substrātiem. Otrais veids, kā viņi ienāk – pasiltinoties klimatam, paši izplatās uz ziemeļiem. To mēs redzam dienestā, mums arvien vairāk katru gadu sūdzas par arvien jauniem kaitēkļiem, kas parādās dārzos.

Spānijas kailgliemežus var mehāniski iznīcināt vai izmantot ķīmiskos līdzekļus gliemežu ierobežošanai. Jo, savairojoties lielā skaitā, Spānijas kailgliemeži var būtiski apdraudēt vietējās augu sugas. Pagaidām vēl nevar zināt, vai šā kaitēkļa izplatību Latvijā var apstādināt, tāpēc ir tik svarīgi savākt informāciju no iedzīvotājiem.

TOP komentāri

 • Sandrai
 • Hedviga
  +5 +5 0

  Hedviga

  Plieņciemā šo sērgu ievazāja Āris Auders ar smalkajiem skujeņiem no visas pasaules. Mana paziņa savu dārzu sargā, grāvjmalas alās ieberot sāli un mehāniski vakaros nolasot.
 • Janis Kasinskis
  +3 +3 0

  Janis Kasinskis

  Mums te UK ari ir problema ar viniem vienkarsi nevar tikt ar viniem gala,visu aped zemenes kapostu stadinus Karoce visu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl