No burkāniem līdz melnajiem ikriem! Zagļi veikaliem rada pamatīgus zaudējumus

3 komentāri

Sākot ar burkāniem un beidzot ar melnajiem ikriem – zagļi no veikaliem iznes miljoniem eiro, tādā veidā Latvijas tirgotājiem sagādājot pamatīgus zaudējumus. Ja veikalnieki mēģina apkarot šo sērgu, tad policijas darbinieki tuvākajā laikā cer uz izmaiņām likumdošanā, lai kriminālprocess par nozagtu šokolādes tāfeli nevelkas vairākus mēnešus, kā tas ir šobrīd.

Visbiežāk no veikaliem zog kosmētiku, alkoholu, kafiju un saldumus. Daudz retāk, bet tomēr ir tādi gadījumi, kad zagļi mēģina nočiept elektroierīces un pat melnos ikrus. Visvairāk no veikalu plauktiem zog mazus un vērtīgus priekšmetus, bet netrūkst arī dīvainīši, kuri mēģina veselu vistu slēpt kabatās vai pat cepurē. Tirgotāji mēģina no šīm zādzībām izsargāties, palīgā aicinot gan apsardzes firmu darbiniekus, gan iegādājoties dažādas video novērošanas iekārtas, taču zādzību skaits nekļūst mazāks. Piemēram, veikalu tīklā ”Maxima” atzīst, ka ir palielienājies pieķerto garnadžu skaits, tiesa gan, drošības apsvērumu dēļ, to skaitu neprecizējot. Pieķerot zagli, apsardzes darbinieki nekavējoties izsauc policiju.

Ekrānuzņēmumi

Zane Udrase, ”Maxima Latvija” pārstāve

Viss ir nopietni, zagšana ir nopietna lieta, tāpēc arī vienmēr tiek piesaistīta Valsts policija, un tad policija darbojas likuma ietvaros.

Savus zaudējumus šādu zādzību dēļ tirgotāji atklāt nevēlas. Tomēr neoficiāli tiek pieļauts, ka summas var būt ar vairākām nullēm rakstāmas un garnadži no veikaliem iznes miljonus. Pārtikas tirgotāju asociācijā min, ka šis jautājums ir ļoti sensitīvs.

Noris Krūzītis, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors

Mūsdienās katrs rūpējas par savu PR, par savu seju un ne vienmēr var uzreiz dabūt risinājumu, viņš nav tik ātrs. Tās ir ārkārtīgi lielas galvassāpes veikalniekiem, bet katrs to risina kā prot.

Tikmēr pasaulē apkopotie dati liecina, ka vidēji veikalos tiek nozagti vismaz 0,5% preču. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem pērn 11 mēnešos mazumtirdzniecības preču apgrozījums pārtikas veikalos bija gandrīz 2,5 miljardi eiro, tāpēc arī Latvijā zagļu nodarīto zaudējumu apmērs, visticamāk, nav mazs. Tikmēr, pēc policijas datiem, pērn no tirdzniecības vietām fiksētas 11 tūkstoši zādzību. No policijas darbiniekiem šādu zādzību izskatīšana prasa daudz laika, vismaz daži mēneši, un šobrīd Valsts policija aktīvi strādā pie grozījumiem Kriminālprocesa likumā.

Dairis Anučins, Valsts policijas pārstāvis

Darbs tiek vērsts uz to, lai sīko zādzību no veikala konstatējot, nebūtu jāraksta milzīgas papīra kaudzes un lai mazinātu birokrātisko slogu un policijas resursu, kas šobrīd nesamērīgi tiek tērēts šādām lietām.

Valsts policija atzīst, ka sīkas analīzes par vidējā zagļa portretu neesot, taču viņu vidū esot gan narkomāni un personas ar sliktu sociālo stāvokli, gan kabataszagļi un arī labi situēti cilvēki. Lielākā daļa pieķerto esot vīrieši, un diemžēl starp zagļiem esot arī cienījama vecuma ļaudis, tāpat arī jaunieši no pārtikušām ģimenēm. Par sīko zādzību izdarīšanu šobrīd ir paredzēts sods – brīvības atņemšana līdz 1 gadam, piespiedu darbi vai naudas sods.

3 komentāri