No 2. maija darbu sāks jauna VDK kartotēkas lasītava

0 Komentāru

Noslēgta Valsts drošības komitejas (VDK) kartotēkas pārvešana uz telpām Latvijas Valsts arhīvā.

Pirms tam VDK aģentu kartītes un operatīvās lietas atradās vairākās ēkās, bet turpmāk iespēja uzzināt, kurš bija un kurš nebija PSRS VDK aģents, varēs jaunā, digitālā lasītavā.

Vēsturnieks, arhīva eksperts Gints Zelmenis LNT raidījumam “900 sekundes” parādīja, kā darbojas lasītavā pieejamo materiālu meklēšana un kā izskatās arhīvā esošie digitālie dokumenti.

Vēsturnieks kā piemēru izvēlējās bijušā Latvijas kara ministra lietu, kurā ir aprakstīts, kā bijušais Latvijas armijas ģenerālis nonāca PSRS VDK nagos.

“Viņš bija ļoti krasā opozīcijā Ulmaņa režīmam, un to izmantoja PSRS specdienesti. 1939. gadā viņš tika savervēts,” norāda Zelmenis.

Operatīvajā lietā var izlasīt, kā notika sākotnējās informācijas ievākšana un pēc tam arī ģenerāļa vervēšana, sarunu atšifrējumi.

“”Smelij”, – tas ir viņa koda vārds, segvārds, ko PSRS specdienesti piešķīra,” bilst vēsturnieks.

Tad, kad padomju Krievijas dienesti no Roberta Kļaviņa ieguva visu, ko vēlējās, viņi bijušo Latvijas armijas ģenerāli iznīcināja kā vairs nederīgu, atstrādātu materiālu.

“Viņu izsauca uz Maskavu, it kā uz mācībām, bet tur viņu arestēja un 1941. gada oktobrī Maskavā nošāva,” atklāj Zelmenis.

Ar ģenerāļa Kļaviņa lietu var iepazīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, jo kopš viņa nāves ir pagājuši jau 78 gadi. Kļaviņa un citas tā laika operatīvās lietas šajā nedēļā tiks daļēji publicētas internetā.

“Lasītājiem turpmāk būs pieejamas digitālas kopijas,” Latvijas Valsts arhīva direktore Māra Sprūdža norāda, ka VDK aģentu kartotēka un citi materiāli ir ieskenēti, un apmeklētāji ar tiem var iepazīties no 2. maija.

“Cilvēki var pētīt par sevi un saviem radiniekiem, tad arhīvs pārbaudīs, vai vispār tādi dokumenti ir, un tad izsniegs tikai tos dokumentus, kas attiecas uz jums vai jūsu radiniekiem,” saka Sprūdža. Savukārt pētījumu veicējiem, žurnālistiem un vēsturisku filmu vai grāmatu autoriem būs plašākas iespējas, taču arī izmantojot digitālos materiālus.

Šajā pavasarī visa VDK kartotēka glabāsies vienuviet – Latvijas Valsts arhīvā, īpašā telpā. Kartīšu un operatīvo lietu oriģināli būs pieejami tikai ļoti īpašos gadījumos, piemēram, ekspertīžu veikšanai.

“Pašas lietas varēs pētīt tad, ja kāds vēlēsies pierādīt vai tur ir tintes autentiskas,” norāda Sprūdža.

Lasītavā materiāli ir pieejami četros datoros. Trijos ir vecākās lietas, kas VDK arhīvā tika glabātas papīra kartotēkā. Savukārt vēlākā laika VDK arhīvā sāka izmantot elektronisko sistēmu “Delta”, kuru, pateicoties IT speciālistiem, 90. gadu sākumā izdevās atjaunot. Materiāli no “Deltas” būs pieejami vienā datorā. Ņemot vērā darba vietu pieticīgo skaitu, pirms nākt uz lasītavu, savs apmeklējums ir jāpiesaka.

0 Komentāru