No 1. jūlija visiem suņiem ir jābūt čipētiem. Cik godprātīgi saimnieki to pilda?

5 komentāri
No 1. jūlija visiem suņiem ir jābūt čipētiem. Cik godprātīgi saimnieki to pilda?
Foto: LETA

Ar čipu un reģistrāciju! Līdz 1. jūlijam visiem suņu saimniekiem jāparūpējas par to, lai viņu mājdzīvnieki būtu ar čipu un reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā. Kādas problēmas šī reģistrācija risinās un cik apzinīgi suņu saimnieki pilda šo pienākumu?

Arī šai suņu meitenei ir pienācis laiks saņemt savu čipu un tikt reģistrētai Lauksaimniecības datu centrā. Tomēr suņu saimnieki bieži maldīgi domā, ka čipa ievade automātiski nozīmē arī reģistrāciju. Tā nav. Pazuduša suņa gadījumā bez čipa numura atsevišķas ievades datubāzē viņa saimnieku nav iespējams atrast.

Foto

Veterinārārste rāda čipu un datu lasītāju, ko izmanto pazudušu suņu saimnieku noskaidrošanai. Klīnikā ik pa laikam nonāk kāds pazudis suns, taču pārsvarā dzīvnieks nav čipēts, tāpēc tā saimnieku atrast ir grūti. Suņu čipēšana notiek pastāvīgi un patlaban.

Tas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pirms gada. Janvārī un februārī vien reģistrēts vairāk suņu nekā pagājušogad pirmā pusgada laikā kopā. Tas nozīmē, ka suņu īpašnieki kļūst apzinīgāki, tomēr liela daļa cilvēku pat pēc pamudinājuma veterinārajā klīnikā nolemj savus mīluļus nečipēt.

Veterinārajā klīnikā suņa reģistrēšana kopā ar čipēšanu var izmaksāt vairākus desmitus eiro un tāpēc reģistrāciju atliek uz vēlāku laiku, taču bieži par to aizmirst.

Laila ar suņu profesionālu audzināšanu nodarbojas jau 6 gadus. Šajā laikā izauklēti 30 kucēni, kas savas mājas atraduši gan Latvijā, gan ārzemēs. Visi šie suņi ir čipēti un reģistrēti. Laila uzskata, ka obligāta reģistrācija varētu sakārtot nelegālo suņu tirdzniecību, kas bieži nav ne vakcinēti, ne attārpoti. Tādējādi samazinātos arī slimību iespējama izplatība.

Sods par nečipētu un nereģistrētu suni varēs sasniegt pat 200 eiro. Čipēšana un reģistrācija varētu samazināt arī patversmēs dzīvojošo mājdzīvnieku skaitu – saimnieku atrast varēs uzreiz un līdz ar to arī saukt pie atbildības.

Tāpat ar reģistrācijas sistēmas palīdzību varēs agresīvāk vērsties arī pret nelikumīgu dzīvnieku audzēšanu nepiemērotos apstākļos.

Video

5 komentāri