Nevis restaurācija, bet nojaukšana – slavenā arhitekta Pēkšēna jūgendstila pērlei Marijas ielā arvien vairāk draud šāds liktenis

5 komentāri

Rīgas vēsturiskajā centrā Marijas un Elizabetes ielas krustojumā jau gadu desmitiem kā dadzis pilsētas acī slejas grausts. Tagad pie tā beidzot sākuši rosīties celtnieki un uzslietas sastatnes, tomēr tas nenozīmē, ka ēku beidzot restaurēs. Tieši pretēji – arvien pieaug iespēja, ka šī Rīgas vēsturiskā mantojuma daļa pazudīs neatgriezeniski. 

Par spīti apdrupušajam apmetumam un sapuvušajam aizsargtīklam, ir skaidrs, kādēļ šī ēka Marijas ielā ir aizsargājams kultūras piemineklis. Slavenā latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektētais jūgendstila nams lieliski iederas Rīgas vēsturiskajā centrā. Tomēr tagad arvien ticamāka kļūst iespēja, ka ēku nojauks un tās vietā sliesies kārtējā stiklotā jaunbūve.

Nams Marijas un Elizabetes ielas stūrī celts 20. gadsimta pašā sākumā. Neilgi pirms Latvijas neatkarības atgūšanas ēkā uzsākts tā kapitālais remonts, kas līdz ar denacionalizāciju un īpašnieku maiņām tā arī pamests pusratā. Tādēļ pēdējos aptuveni 20 gadus nams stāvējis tukšs, un tā drūpošās fasādes fragmenti ik pa brīdim krituši uz ielas, apdraudot garāmgājējus. Pēc kārtējā šāda atgadījuma – oktobra sakumā – Rīgas dome lika ēkas īpašniekiem novērst bīstamību. Viņi neko nedarīja, tādēļ tagad pašvaldība to darīs pati, izmaksas piedzenot no īpašniekiem. Domes ieguldījums gan aprobežosies ar nokrist draudošo detaļu apkalšanu.

Oļegs Burovs
RĪGAS DOMES PILSĒTAS ĪPAŠUMA KOMITEJAS PRIEKŠSĒDĒTĀJS (GKR)

Pašvaldība neplāno šo māju sakārtot pilnībā par vairākiem simtiem tūkstošiem vai veikt atjaunošanas projektu, šeit ir nepieciešami miljoni, mums vajadzētu novērst bīstamību.

Pašreizējie nama īpašnieki – Igaunijas uzņēmējs Tomass Tols un kāda Ludmila Baumane – jau gadiem ilgi nespēj vienoties, ko ar to darīt. Pēc kārtējās domnieku iejaukšanās viņi pasūtīja arhitektam Artūram Lapiņam ēkas fasādes un jumta restaurācijas un nostiprināšanas projektu. Bet līdz tā īstenošanai netika, nespējot vienoties, kas par to maksās. Tā vietā tagad viņi grib veikt visaptverošu ēkas tehnisko izvērtējumu.

Kaut atklāti neviens to neatzīst, šāds izvērtējums varētu sagatavot augsni vēsturiskās ēkas nojaukšanai. Līdzīgas notis izskan arī domes speciālistu teiktajā. Piemēram, ēkas pirmajā stāvā savulaik nepabeigto remontdarbu ietvaros izņemtas starpsienas, ēkas svaru atstājot uz ķieģeļu stabiem.

Bez Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atļaujas gan ēkas nojaukšana nav iespējama. Arī tā ēku regulāri apseko, bet runām par it kā slikto tehnisko stāvokli nepiekrīt. Ideju ēku nojaukt inspekcija neatbalsta, jo tā ir ļoti augstvērtīgs Rīgas arhitektūras objekts.

Viņš uzskata – tā vietā, lai runātu par ēkas nojaukšanu, ja ēkas īpašnieku bezdarbība turpināsies, viņiem to vienkārši vajadzētu atsavināt bez atlīdzības. Šāds risinājums iepriekš jau apspriests, bet noraidīts kā juridiski neiespējams. Tikmēr Rīgas domē uzstāj, ka tās pacietība ir izbeigusies – grausts vai nu jāremontē, vai jādemontē. Jā īpašnieki turpinās vilcināties, pašvaldība ēkas tehnisko izvērtējumu pārņemšot pati.

5 komentāri