VM valsts sekretārei Mūrmanei-Umbraško saistībā ar vakcīnu iepirkumu izteikts rājiens un viņa tiks pazemināta amatā

4 komentāri
VM valsts sekretārei Mūrmanei-Umbraško saistībā ar vakcīnu iepirkumu izteikts rājiens un viņa tiks pazemināta amatā
RŪTA KALMUKA, F64

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārei Mūrmanei-Umbraško par neizdarībām vakcīnu iepirkumā izteikts rājiens un izlemts pazemināt viņu amatā, ceturtdien, 8. aprīlī, žurnālistiem teica veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Pēc pirmās dienesta pārbaudes par vakcīnu iepirkumiem Pavļuts esot ierosinājis divas disciplinārlietas – izvērtēt VM valsts sekretāres Dainas Mūrmanes-Umbraško un Nacionālā veselības diensta un bijušā Latvijas pārstāvja Eiropas vakcīnu iegādes grupā Aināra Lācberga atbildību. Pret bijušo Latvijas pārstāvi Eiropas vakcīnu iegādes grupā disciplinārlieta 9.martā izbeigta, jo tās izmeklēšanas komisija secināja, ka Lācberga amata pienākumu veikšana nevarēja tieši ietekmēt Latvijas amatpersonu lēmumu iegādāties vai nē kāda konkrēta ražotāja noteiktu vakcīnu apmēru, par ko VM ziņoja iepriekš.

Taču tagad vakcīnu iepirkuma otrās dienesta pārbaudes rezultātā pabeigta disciplinārlieta pret Mūrmani-Umbraško un tajā secināts. Disciplinārlietas komisija seredzējusi Mūrmanes-Umbraško līdzatbildību tajā, ka VM netika nodrošināts caurskatāms un izsekojams process un kārtība par vakcīnu iegādi. Izveidotā darba grupa ir rīkojusies bez konkrētām pilvarām un rīkojumiem, bet protokoliem un dokumentēta procesa.

Veselības ministrs skaidroja, ka augtu vērtē Mūrmanes-Umbraško darbu, tostarp brīvdienās un vakaros, kā arī pieredzi un profesionāli, bet disciplinārlietas komisija Mūrmani-Umbraško darbībā ir konstatējusi pārkāpumus saistībā ar kontroles trūkumu, kas ir tiešā viņas atbildībā. Nav gan secinājuma, vai citos apstākļos, sakārtotas sistēmas gadījumā būtu pieņemts savādāks lēmums. Taču VM vadībā disciplinārā pārkāpuma dēļ ir nepieciešamas izmaiņas.

Vienlaikus disciplinārlietas komisija saskata vairākus Mūrmanes-Umbraško vainas mīkstinošus apstākļus, kurus saredz arī pats Pavļuts – ilgstošu ārkārtas situāciju, kurā strādāja VM kopš pavasara, starptautisku nestandarta procesu ar pastāvīgi mainīgiem, kā arī politiskās vadības, ministres Ilzes Viņķeles, dalība pieņemamajos lēmumos.

Disciplinārlietas komisija rosinājusi izteikt Mūrmanei-Umbrakšo rājienu, un šādu rīkojumu Pavļuts parakstījis trešdienas, 7. aprīļa, vakarā.

Tā kā vakcīnu iepirkuma rezultātā iedragāta sabiedrības uzticēšanās valsts pārvaldes spējai pieņemt lēmumus sabiedrības interesēs, Pavļuts izlēmis Mūrmani-Umbraško pārcelt zemākā amatā, pavēstīja veselības ministrs, piedāvājot divus vakantus iestāžu līmeņu vadītāju vietnieku amatus.

Pavļuts arī izlēmis veikt pārbaudi par visiem citiem gadījumiem, kad Latvija pagājušā gada nogalē ir iegādājusies dažādu ražotāju vakcīnas pret Covid-19. Piemēram, dienesta pārbaudē secināts, ka 22.decembrī Latvija ir iegādājusies mazāk “BioNTech/Pfizer” vakcīnu, nekā tobrīd bija pieejams, kas tieši saistīts ar valdības sēdē, kurā apsprieda šos jautājumus un kurā valdība bija devusi uzdevumu Veselības ministrijai – iegādāties visu pieejamo  vakcīnu apmēru, Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens kļūdaini informējis valdības pārstāvjus par Latvijai pieejamo vakcīnu apmēru, lai gan viņa rīcībā bija precīzs pieejamo vakcīnu apmērs, kā rezultātā attiecīgās vakcīnas nav pasūtītas. “Henkuzenu darba grupas vadītāja amatam bija nominējusi [iepriekšējā veselības ministre] IlzeViņķele, šajā procesā bija iesaistītas arī citas personas, tostarp nepastarpināti pati ministre un sazinājusies ar Henkuzena kungu par šo jautājumu. Bet gala rezultātā šīs vakcīnas nav pasūtītas un kaitējums sabiedrībai ir skaidri saskatāms,” norāda Pavļuts.

Tāpēc disciplinārlieta ierosināta arī pret Henkuzenu par amata pienākumu konkrētu uzdevumu nepildīšanu, kuru izmeklēs līdz aprīļa beigām. Disciplinārlietas centrā ir tieši lieta par “BioNTech/Pfizer” vakcīnu otro neiepirkumu un Latvijas neizmantoto iespēju 21.novembrī pieteikties uz papildu “Moderna” vakcīnu devām.

Noskaties preses konferences ierakstu šeit: Video arhīvs: Veselības ministrs informē par vakcīnu portfeļa dienesta pārbaudes rezultātiem

Pavļuts atgādināja, ka uzreiz pēc viņa apstiprināšanas veselības ministra amatā rosinājis pirmo dienesta pārbaudi par 2020.gada 19.novembra pieteikumu saistībā ar vairākiem pirmajiem “BioNTech/Pfizer” vakcīnu pret Covid-19 iepirkumiem, kuros Latvija bija iegādājusies mazāk vakcīnu, nekā bija pieejams. Toreiz pārbaudē secināts, ka attiecīgais lēmums nebija prettiesisks un var izskaidrot lēmuma pieņēmēju argumentus, taču raugoties ar šīs dienas skatījumu, lēmums nebija stratēģiski pamatots, netika ņemti vērā daudzi, būtiski riski, tostarp pasūtīto vakcīnu piegāžu iespējamu aizkavēšanos, bet vakcīnas, uz kurām Latvijas valsts Veselības ministrijas personā nav likusi uzsvaru, būs pirmās un vienīgās, kas sākumā būs pieejamas. “To zināt nevarēja, bet, no šodienas viefdokļa raugoties, to būtu vajadzējis paredzēt.”

Visos pārējos gadījumos uz visām pārējām vakcīnu Latvijai proporcināli iedzīvotāju skaitam ES pieejamajām vakcīnu devām Latvija esot pieteikusies.