Nevarīgam sirmgalvim ar atmiņas traucējumiem nozog pasi, bet policija “nevar” sākt lietu, saka tuvinieki

3 komentāri
Nevarīgam sirmgalvim ar atmiņas traucējumiem nozog pasi, bet policija “nevar” sākt lietu, saka tuvinieki
Ilustratīvs foto: Ilya/Flickr

Kāds sirmgalvis, kurš slimo ar deģenerējošo demenci un cieš no atmiņas traucējumiem, devies uz Latviju no Vācijas, tad pazudis no tuvinieku un draugu redzesloka un maldījies par Tīnūžu un Rīgas apkaimi. Vīrieti sāka meklēt sociālajos tīklos, iesaistot draugus un paziņas. Izrādās, trīs dienu laikā vīrietis nonācis mediķu redzeslokā, taču palaists tālāk maldīties. Turklāt sirmgalvim nozagtas visas mantas, tostarp pase, bet policija nekādi nevar ierosināt lietu, portālam Skaties.lv stāsta lasītāja un raidījuma Bez Tabu skatītāja, vīrieša meita.

Stāsts ir par kādu ģimeni, kura ar trīs bērniem, no kuriem jaunākajam tikko nosvinēta viena gada jubileja, jau piecus gadus dzīvo Vācijā. Šo bērnu vectēvs – 71 gadus vecais Andris Valdis Kaminskis, jau gandrīz desmit gadus dzīvoja atsevišķi – citā ģimenē Tīnūžos. “Cik noprotu, viņam tur neklājās viegli, tāpēc septembrī viņš no turienes pēc kārtējā kautiņa ar tās otras sievietes dēlu atmuka pie mums uz Vāciju,” portālam Skaties.lv stāsta vīrieša meita.

Kad vecais kungs pārcēlās uz Vāciju, drīz vien ģimene sapratusi, ka viņa veselības stāvoklis ir ļoti pasliktinājies. “Bija ļoti nopietnas problēmas ar atmiņu, viņš nespēja orientēties laikā un telpā, brīžiem viņam uzmācās dažādas mānijas,” stāsta Andra meita. Tādēļ viņa vērsās pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta Vācijā. Slimnīcā pēc astoņas dienas ilgušiem izmeklējumiem dakteri viņam noteica diagnozi – deģenerējoša demence. Viņam tika noteikts arī ārstēšanas kurss mājās.

Tomēr 71 gadu veco kungu nepameta vēlme aizbraukt uz Latviju, jo “viņa sirds bija pilna”. Sākumā ģimene centās viņu atrunāt, bet tas neizdevās. “Tādēļ beigu beigās nopirkām viņam biļeti uz Latviju un pēc piecām dienām – arī lidojumam atpakaļ uz Vāciju. Sarunājām arī cilvēku, kurš manu tēti izvedīs cauri visiem lidostu labirintiem, un viņa bērnības draugs pieteicās manu tēti lidostā sagaidīt un aizvest tur, kur viņš vēlēsies. Bijām sarunājuši ar šo bērnības draugu Juri, ka viņš visas šīs dienas manu tēti pieskatīs un arī atvedīs atpakaļ uz lidostu. Mūsu cerība bija, ka, aizbraucot uz Latviju, mans tētis varbūt spēs atrisināt savas sirds lietas un līdz ar to viņa prāts arī kļūs mierīgāks,” raksta satrauktā sieviete.

Vīrietim sākas atmiņas traucējumi, un viņš pazūd

16. decembrī kungs ar Wizzair aviokompānijas lidmašīnu no Dortmundes ielidoja Rīgā. “Tur arī sākās visas mūsu nedienas! Lidostā viņu sagaidīja draugs, taču mans tētis viņu nepazina un arī konkrētu galamērķi savam braucienam nespēja pateikt. Tādēļ viņa draugs pēc palīdzības vērsās lidostas medpunktā, taču palīdzība tikusi atteikta,” stāsta vīrieša meita.

Tālāk viņi abi jau braukuši ar mašīnu uz Tīnūžiem, bet Ikšķilē vīrietis izlēcis no automašīnas un aizbēdzis. Viņa draugs Juris ilgi viņu vēl meklējis, bet neveiksmīgi.

Pēc apmēram divām stundām Juris saņēmis zvanu no Tīnūžiem, ka sirmgalvis atrodas tur.

Nākamās dienas vakarā vecais kungs esot bijis pie sava ģimenes ārsta Dr. Pāvulāna praksē Tīnūžos. Tā pašas dienas vakarā viņu policija esot nogādājusi Ogres slimnīcā, bet arī tur viņš nav palicis, bet devies nezināmā virzienā.

Tā bija pēdējā informācija par manu tēti, ko mums bija izdevies uzzināt no policijas. Un tad viņš pazuda….

Vīrietis nokļūst mediķu redzeslokā, un atkal viņam ļauj pazust

“Mēs viņu visur meklējām. Tajā visā ļoti iesaistījās arī mana tēta draugs Juris – milzīgs paldies viņam par to,” stāsta sieviete.

Tāpat palīdzības sauciens tika ievietots sociālajā tīklā Draugiem.lv un Facebook. Cilvēki bija atsaucīgi un iesaistījās sirmgalvja meklējumos.

Svētdienas, 20. decembra, vakarā sieviete vērsās arī policijā ar iesniegumu par pazudušo tuvinieku. Tālākās dienas pagāja pilnīgā neziņā…

“Tikai pirmdien, 21.12.2015., saņēmām no Ķeguma sociālā dienesta informāciju, ka mans tētis esot dzīvs un atrodas Gaiļezera slimnīcā. Cik man izdevās noskaidrot, viņš esot atrasts jau sestdien, 19. decembrī, Rīgā, Brīvības gatvē,” stāsta sieviete.

Tomēr viņai aizvien ir daudz neatbildētu jautājumu – kā gan viņš tur varēja nokļūt un kur viņš ir bijis visas šīs dienas? “Tas, protams, paliks nenoskaidrots, jo mans tētis neko neatceras…,” saka sieviete.

Sarunā ar viņa ārstējošo ārsti Gaiļezerā vīrieša meitai tika izteikti pārmetumi, ka “tēti esmu tādā stāvoklī vispār kaut kur palaidusi vienu”, stāsta sieviete. “Tas, protams, mani sāpināja, jo mēs viņu nepalaidām tāpat vien, mēs bijām pret visu nodrošinājušies, taču diemžēl tādu iznākumu nebijām gaidījuši.

Un es nespēju saprast vienu – kā tas iespējams, ka mans tētis trīs reizes divu dienu laikā bija nonācis mediķu redzeslokā, bet neviens viņu nebija “pieturējis”? Vai tad tiešām neviens nemanīja, ka cilvēkam vajadzīga palīdzība?” vaicā sirmgalvja meita.

Kad pirmdien 21. decembrī pie vīrieša Gaiļezerā ieradās ģimenes draugi – arī sirmgalvju pāris, viņi nespēja normāli komunicēt ar kungu, jo viņš neko neatcerējās no visa piedzīvotā pa šīm dienām. “Taču emocionālais pārdzīvojums savas sekas acīmredzot bija atstājis – mans tētis visu laiku raudāja,” stāsta meita.

Nevarīgajam vīram nozagta pase, bet policija nekādi nevar to piefiksēt

Sirmgalvja draugiem meita lūdza pārbaudīt viņa mantas, bet izrādījās, ka viņam nekā vairs nav…

“Kāds bija izmantojis viņa vecumu un, iespējams, arī viņa apjukumu un viņu apzadzis. Viņam bija nozagts viss – soma ar drēbēm, ar kuru viņš aizlidoja uz Latviju, pase un arī maks no virsjakas kabatas. Bija atstāts tikai tas, kas mugurā,” stāsta sieviete.

Tad, pēc viņas stāstītā, sākās nākamie kreņķi… Kunga meita no Vācijas centās paziņot policijai, ka viņas tētis ir apzagts un galvenais – viņam ir nozagta pase.

“Zvanot uz policijas dežūrdaļu, es vēlreiz izstāstīju visu mūsu stāstu… Savukārt man izstāstīja, ka es to telefoniski izdarīt nevarot, tādēļ lai kāds mūsu draugs aizbraucot uz Gaiļezera slimnīcu pie mana tēta un no turienes – lai piezvanot uz 110. Tad atbraukšot policijas darbinieki, noformēšot protokolu, un tad jau tālāk viņu šo pasi ievietos nederīgo dokumentu reģistrā. Jo fakts par pases nozagšanu, protams, obligāti esot jāpiefiksē.

Mēs sazvanījāmies atkal no Vācijas ar ģimenes draugu Juri un lūdzām viņam kārtējo reizi palīdzību. Viņš speciāli aizbrauca pie mana tēta uz slimnīcu un izsauca policiju. Taču… policijas darbinieks Aļeņikovs atteicās kaut ko darīt. Viņš pat neaizgāja uz palātu pie mana tēta. Kā viņš esot to pamatojis – ja jau reiz cilvēks nav piekauts, tad viņš to nevar klasificēt kā laupīšanu un nekādu protokolu sastādīt viņš nevarot. Tas neesot viņu darbs,” stāsta sieviete.

Nākamajā dienā atkal meita zvanījusi uz Valsts policijas dežūrdaļu, un izstāstīja par radušos situāciju. “Mani savienoja ar kādu citu darbinieku, kurš apņēmās to visu nokārtot un aizsūtīt pie mana tēta darbiniekus, kuri piefiksēs faktu par pases nozagšanu,” stāsta kunga meita, kura vēl 26. decembrī konstatējusi – internetā nederīgo dokumentu reģistrā vēl joprojām viņas tēta pase skaitās derīga! “Vai tiešām policija vēl neko nav izdarījusi?” vaicā sieviete.

Daudzas reizes kungam varējis palīdzēt, taču tas nenotika – sašutusi meita

“Es esmu šeit, Vācijā, mans tētis – Latvijā. Es nevaru pati personīgi aizlidot uz Latviju, jo man te ir bērni jāpieskata un arī manas mammas veselības stāvoklis pēdējā laikā ir stipri pasliktinājies. Mana tēta radi Latvijā – dēls un meita no pirmās laulības un māsa – ir kategoriski atteikušies no tēta. Viņi uzskata, ka viņi neko viņam nav parādā un tādēļ visā notiekošajā nemaz neiesaistās. Vienīgie, kas šobrīd meklējam kaut kādu risinājumu, esam mēs te, Vācijā, un tēta bērnības draugs Latvijā. Un iespēju robežās mums ļoti palīdz arī mūsu draugi – senioru pāris – Silva un Imants. Bet kas notiek valsts instancēs?” sašutusi ir vīrieša meita.

“Kā lai piesakām pasi, kura ir nozagta un kā lai to atjaunojam? Es divreiz esmu zvanījusi uz Valsts policijas dežūrdaļu, izstāstījusi visu radušos situāciju, bet kāpēc nedēļas laikā pēc paziņošanas par pases zādzību policija vēl neko nav izdarījusi? Bez pases mēs pat nespējam lidmašīnai biļeti nopirkt… Un kas zina, cik godprātīgu cilvēku rokās tā jau vairāk nekā nedēļu atrodas?” vaicā meita.

Sieviete arī izsaka pateicību un novērtē Gaiļezera slimnīcas 1. nodaļas ārstu un sociālo darbinieku rūpes. Tieši viņi svētku laikā sievietes tēti tur vēl izmitina, pabaro un aprūpē, “jo citur diemžēl viņam nav, kur palikt”. Tāpat sieviete izsaka pateicību tiem cilvēkiem, kuri bija ievērojuši viņas tēti Rīgā, Brīvības gatvē, un izsaukuši neatliekamo palīdzību!

“Ir grūti šos mūsu pārdzīvojumus šobrīd nosaukt par Ziemassvētku brīnumu, pat par Ziemassvētku jampadraci nē. Mana tēta paredzētais piecu dienu ceļojums uz Latviju ir izvērsies kaut kādā murgā, kurā pašu spēkiem vairs risinājumu nespējam diemžēl atrast,” raksta sieviete.