Neatkarīgi no kārtējā šķēršļa “čekas maisu” atvēršanai daļa deputātu uzskata, ka to aizvien varēs izdarīt

6 komentāri

Aizvien miglā tīts, vai šogad patiešām notiks tā dēvētā čekas maisu atvēršana. VDK izpētes komisijas pārstāvji secinājuši, ka patlaban juridisku nianšu dēļ kādreizējo VDK aģentu vārdu publiskošana nemaz nav iespējama. 

To, ka šādu sensitīvu informāciju par personām nedrīkst publiskot, Saeimas Cilvēktiesību komisijā otrdien, 27. martā, atzina arī Datu valsts inspekcija. Par spīti šim kārtējam šķērslim, daļa Saeimas deputātu aizvien ir apņēmības pilni “čekas maisus” līdz valsts simtgadei atvērt.

Par to, ka čekas maisu saturs šobrīd nav publiskojams, otrdien paziņoja VDK izpētes komisijas loceklis un tiesnesis Juris Stukāns. To darīt liedz Saeimā pirms vairākiem gadiem pieņemtais likums, ar kuru, no vienas puses, tika izveidota vēsturnieku komisija VDK dokumentu izpētei, bet, no otras – tika nostiprināta VDK štata un ārštata aģentu personas datu neaizskaramība.

Juris Stukāns
VDK izpētes komisijas loceklis, tiesnesis

Saeima, 2014. gadā izdarot likuma grozījumus, izdarīja visu iespējamo, lai čekas dokumentus nepubliskotu, kaut gan 18. pantā viltīgi ierakstīja, ka tas varbūt notiks.

Izbrīnu par Stukāna paziņojumu pauda koalīcijas deputāti, kuri minēto likumu savulaik atbalstīja un jau gadiem sola, ka “čekas maisi” uz valsts simtgadi tiks atvērti. Viedoklis tika prasīts Datu valsts inspekcijai.

Stukāns uzskata, ka politiķi, solot “čekas maisu” atvēršanu, lieliski zinājuši, ka likums to liegs darīt. Pat ja Saeima likumu tagad steigā mēģina labot, VDK aģentu personu datu aizsardzībai nosakot izņēmumu, “čekas maisu” atvēršana vairs neesot pieaicināto ekspertu problēma. Juristiem un vēsturniekiem darba attiecības ar valsti beidzas maijā, kad jānodod ziņojums valdībai.

Juris Stukāns
VDK izpētes komisijas loceklis, tiesnesis

Piedošanu, es savu darbu izpildīju, priekšlikumu iesniedzu. 31. martā pielikšu punktu un vairs par šo jautājumu nedomāšu. Man vairs nekādu saistību nav, lai es darbotos. Komisija nevar pastāvēt, jo jūs paši noņēmāt finansējumu, lai pēc maija varētu ko darīt.

Saeimas cilvēktiesību komisijas vadītāja un Nacionālas apvienības politiķe Inese Laizāne gan turpina solīt, ka “maisi” šogad tiks atvērti. Viņa noliedz, ka sabiedrība no Saeimas puses būtu maldināta.

“Saeima tikai iedziļinoties apzinājās to, kādas ir problēmas. Bet tas ir izdarāms, šis gada laikā noteikti izdarāms,” norāda Laizāne.

Šobrīd gan neviens nevar pateikt, kas ar “maisu” satura digitalizāciju un publiskošanu nodarbosies. Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāts Augusts Brigmanis (ZZS) uzskata, ka tai jābūt “Nacionālas apvienības” vadītajai Tieslietu ministrijai.

Savukārt VDK izpētes komisijas eksperti atgādina, ka pirms publiskošanas kādam vajadzēs izanalizēt visu 4000 “čekas maisos” esošo aģentu personīgas lietas, jo tam nav bijis laika.
6 komentāri