Nešaubies – tava dalība Pasaules talkā ir nozīmīga! Apskati, kādi rekordi šajās talkās gāzti līdz šim!

Nešaubies – tava dalība Pasaules talkā ir nozīmīga! Apskati, kādi rekordi šajās talkās gāzti līdz šim!
iStock

Pasaules talka ir viena no mūsu laika lielākajām pilsoniskajām kustībām, kas apvieno 180 pasaules valstis vienotam mērķim – tīrākai planētai. Šis ikgadējais notikums ir viens no retajiem pasaulē, kas pulcē miljonus un stāv pāri cilvēku kultūras un reliģiskajām atšķirībām. Šajā rakstā esam apkopojuši tos grandiozos panākumus, kas līdz šim sasniegti Pasaules talkās.

Rekordlielais dalībnieku skaits

Pasaules talka šogad 18. septembrī notiek jau ceturto gadu pēc kārtas. Līdz šim vislielākais skaits talcinieku tika reģistrēts 2019. gadā, kad Pasaules talkā piedalījās vairāk nekā 21,2 miljoni cilvēku.

Kāpēc 2020. gadā netika sasniegts jauns rekords, jūs varētu vaicāt. Tas skaidrojams ar Covid-19 epidēmiju visā pasaulē un ar to saistītajiem plašajiem ierobežojumiem. Tomēr, neskatoties uz to, vairāk nekā 11 miljoni cilvēki rada veidus, kādā piedalīties Pasaules talkā.

Foto: iStock

Nelielai atkāpei – Pasaules talkas pirmsākumi meklējami 2008. gadā Igaunija, kad notika pirmā liela mēroga talka, tieši tāpat, kā Igaunijā, arī Lietuvā un Latvijā tajā pašā gadā tika rīkota pirmās talkas. Latvijā tajā piedalījās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku. Tātad trīspadsmit gadu laikā no trim talkā Baltijas valstī šī kustība izauga līdz vairāk nekā 20 miljoniem talkas dalībnieku 180 valstīs.

Vienā dienā savāktais atkritumu daudzums ir milzīgs

2020. gadā, kad pasauli satricināja Covid-19 pandēmija, Pasaules talkas dalībnieki kopumā spēja pasauli atbrīvot no kopumā vairāk nekā 43 tūkstošiem tonnu atkritumu. Tostarp zināms, ka pērn Pasaules talkas ietvaros tās dalībnieki kopumā pacēla vairāk nekā 12 tūkstošus cigarešu galu jeb izsmēķu.

Tikmēr 2019. gadā, kad talcinieki visā pasaulē varēja brīvi pulcēties, jo nebija pandēmijas ietekmes, kopumā tika savākti vairāk nekā 100 tūkstoši tonnu atkritumu, kas ir līdz šim lielākais atkritumu daudzums, kāds savākts Pasaules talkas ietvaros.

Latvijai pašai savs rekords Pasaules talkas ietvaros

Lai vēl vairāk iedvesmotu tevi 18. septembrī piedalīties Pasaules talkā, varam atklāt, ka pērn Latvijā bija visaktīvākie talcinieki pasaulē. Proti, Latvijā 2020. gadā reģistrētais talcinieku skaits bija lielākais uz kopējo valsts iedzīvotāju skaitu.
”Mēs [Latvijas iedzīvotāji – red.] jau vairākkārt esam pierādījuši, ka spējam saliedēties nozīmīgu mērķu priekšā – cīnoties par zaļāku, tīrāku un veselīgāku vidi, dabu un nākotni nākamajām paaudzēm. Pērn mūsu darbus novērtēja arī Pasaules talkas organizatori, un 2020. gadā Latvija tika atzīta par valsti ar augstāko talcinieku aktivitāti Pasaules talkas ietvaros. Man ir gods un lepnums redzēt, ka kustība Lielā Talka ik gadu aug plašumā. Mēs novērojam arvien lielāku jauniešu un bērnu iesaisti, pašvaldību un uzņēmēju atbalstu, sabiedrības kopējo intereses un zināšanu pieaugumu par ”zaļajām” tēmām. Mēs kļūstam gudrāki! Tāpēc arī šogad, visi kopā un katrs atsevišķi – par zaļu Latviju!” saka kustības Lielā Talka vadītāja Vita Jaunzeme.

Mūsu apkārtējās vides sakopšana nav sacensība, taču tomēr – piedalies Pasaules talkā šogad, un kopīgi centīsimies noturēt šo aktīvāko talcinieku statusu arī šogad, tādējādi iedvesmojot cilvēkus labiem darbiem visā pasaulē.

Atceries! Pasaules talka šogad notiek 18. septembrī.

Visu, kas tev jāzina par Pasaules talku un kā tajā piedalīties, atradīsi mājaslapā talkas.lv.