Nereģistrētā kopdzīvē pāriem nākas “izbaudīt” daudz lielāku birokrātiju, secināts pētījumā

Pievienot komentāru
Nereģistrētā kopdzīvē pāriem nākas “izbaudīt” daudz lielāku birokrātiju, secināts pētījumā
Foto: Flickr / Yoel Ben-Avraham

Valsts solītie juridiskie un sociālie labumi nav galvenais iemesls, lai nereģistrētā kopdzīvē dzīvojošie steigtu laulāties. Jaunākais pētījums atklāj daudz citu iemeslu. Taču valsts nostāja nereģistrētu kopdzīvi nostādīt mazāk vērtīgā pozīcijā iepretim laulībām rada cilvēkiem ļoti smagas problēmas.

Pētnieki secina, – ir nepareiza un negodīga šā brīža politika atstāt beztiesiskā stāvoklī nereģistrētās attiecībās dzīvojošos, kad noslēgto laulību skaita pieaugumu valsts cenšas panākt, sniedzot sociālo, ekonomisko un tiesisko aizsardzību tikai precētiem pāriem. Valsts ietekmē procesus, nesaprotot būtību.

Tāpat dati rāda, – apprecēšanās nav faktors, kas veicina bērnu skaita pieaugumu valstī. Latvijā šobrīd esot tendence – pirmais bērns parasti piedzimst ārlaulībā, bet precēšanās notiek īsi pirms otrā bērna piedzimšanas. Citi nesteidzas precēties, jo ārlaulības bērniem valsts sniedz tādu pašu atbalstu kā reģistrētajās kopdzīvēs. Taču pretēja situācija ir ar pieaugušajiem. Tā kā valsts nereglamentē nereģistrētās attiecībās radīto kopmantu, tad pāru izjukšanas gadījumā ir virkne risku. Sevišķi, ja ir ņemts kredīts, un viens no partneriem ir galvotājs.

Foto

Tāpat nereģistrētās attiecībās dzīvojošo statusa neatzīšana rada problēmas mantojuma un kompensāciju saņemšanā. Arī veselības aprūpes jomā, kad nereģistrētiem pāriem ir liegts pieņemt lēmumu par partneru ārstēšanu. Atsevišķi politiķi saka, – šis pētījums būs skarbs vēstījums konservatīvāk noskaņotājiem likumdevējiem.

Pētījums rāda, – cilvēki nogaida un nelaulājas, jo ir negatīva iepriekšējo attiecību pieredze vai tās vēl nav nokārtotas, nav pārliecības par jauno attiecību noturību, nav kopēja manta, vai arī garants attiecībām ir jau esošs kopējs bērns un laulāties nav nepieciešams. Taču cilvēki vāji apzinās riskus, dzīvojot nereģistrētās attiecībās, un valsts spītīgi to nevēlas risināt.

Video

Lasi vēl