Neraugoties uz  Zolitūdes traģēdiju, būvlaukumos joprojām atklāj ievērojamus pārkāpumus

0 Komentāru
Neraugoties uz  Zolitūdes traģēdiju, būvlaukumos joprojām atklāj ievērojamus pārkāpumus
(Foto: LETA)

Gadu pēc Zolitūdes traģēdijas būvnieki stāsta, ka vairs akli neuzticas projektētājiem un pastiprināti tiek pārbaudīta būvju drošība. Pamazām tiekot lauzta arī gadiem iesakņojusies tradīcija būvēt pēc iespējas lētāk, lai gūtu lielāku peļņu. Tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs vairumā būvlaukumu joprojām atklāj ievērojamus pārkāpumus.

Būvnieki izvairās sarunās pieminēt vārdu Zolitūde, bet pirms gada notikušo sauc – TĀ traģēdija. Pēc tam, kad sabrūkot nesen celta veikala jumtam un zem smagiem dzelzsbetona blokiem dzīvības zaudēja 54 cilvēki, būvniecības nozare nobijās. Daudzi tad vēlreiz pārbaudīja, ko īsti uzcēluši. Gadu pēc traģēdijas būvnieki atzīst, ka vairs akli neuzticas projektētājiem, no kuru darba atkarīga ēkas kvalitāte un drošība.

Foto: LETA

Foto: LETA

RERE būve valdes priekšsēdētājs Valdis Koks:
Diemžēl Latvijā skatoties uz daudziem projektiem mēs novērojam, ka šī te projektu kvalitāte nav tik laba kā mēs vēlētos. Mēs mācoties un saprotot to, kad ir jāveic dubultās pārbaudes, un ir pašiem jāpārbauda jebkādi sarežģīti nozīmīgi risinājumi, kurus līdz šim pārbaudīja paši projektētāji, pēc būtības ar savām ekspertīzēm.

Būvnieki šajās dienās īpaši bieži atkārto, ka vairs nedrīkst būvēt ātri un lēti, bet tas jādara kvalitatīvi un par atbilstošām cenām. Un tas esot jāsaprot arī daudziem pasūtītājiem, kuru iepirkumu nolikumos daudzu desmitu lappusēs līdz šim prasība par kvalitāti aizņēmusi vienu rindkopu. Taču pagaidām praksē aina ir kritiska – vairums turpina apdraudēt cilvēku dzīvības.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, kopš tam dotas pilnvaras pārbaudīt izejmateriālus, nepilnu desmit mēnešu laikā no  58 būvlaukumiem Latvijā šokējoši lielā daļā – 83%tos atklājis, ka tiek izmantoti neatbilstoši materiāli. Un akmens tiek mests arī ražotāju lauciņā.

PTAC direktores vietniece Linda Runkule:
Konstatējam nesošajām konstrukcijām, teiksim, metāla konstrukcijām vai koka konstrukcijām, ka nav ekspluatācijas īpašību deklarācijas, mēs ejam pie ražotājiem, prasām attiecīgi, vai novērtējums veikts, un faktiski neko nevar uzrādīt, nav pat sākotnēji veikts novērtējums. Jautājums ir vispār, vai šīs nesošās konstrukcijas varēs pildīt to funkciju, kas viņām ir uzticēta. Ļoti bieži tie gadījumi, kad Latvijas ražojumi, Latvijā ražotās konstrukcijas, viņām nav novērtēts ekspluatācijas īpašības vispār. Kas ir satraucoši!

Būvējot Gaismas pili, bija piesaistīts starptautiskais uzraugs. Bibliotēkas būvnieks RBS SKals tā guvis pieredzi par to, kā būvniecības nozare strādā citur pasaulē. Kompānijas vadītājs atzīst, ka līdz tam līmenim Latvijai vēl tāls ceļš ejams.

Foto: LETA

Foto: LETA

RBS SKALS vadītājs Māris Saukāns:
Vienmēr būs, kurš gribēs krāpties, vienīgais, ko varam darīt, ļaut strādāt kompetentiem cilvēkiem, jānovērtē kompetence. Šobrīd ļoti daudz maldu par cenu….  un tā ir konkurence, kvalitāte. Spiediens nemitīgi par cenu. … Cena, cena, cena, lētāk, lētāk, lētāk, lētāk. Ja tā turpināsies, situācija vēl ļaunāka.

Par to liecina arī PTAC teiktais: lai gan būvniekam ir pienākums izvēlēties atbilstošus izstrādājumus, daudzi nemaz nezina, kā izskatās pareizi aizpildīta deklarācija. Daudz darāmā arī valstij, kas diemžēl jaunajā būvniecības likumā tā arī nav uzdrošinājusies pateikt, kurš būs vainīgs, ja notiks traģēdija.

Foto: LETA

Foto: LETA

Sorainen zvērināta advokāte Lelde Laviņa:
Jaunais būvniecības likums neatrisina atbildības jautājumu, manā ieskatā, bet drīzāk sarežģī, Jo ir šahs, bez mata, jo visu laiku, no vienas personas tu aizej uz otru, no projektētāja uz ekspertu, no eksperta uz  būvuzraugu, no būvuzrauga uz būvnieku, tad uz apakšuzņēmēju, un līdz ar to ir pilnīgs tīmeklis, pilnīgs zirnekļu tīkls, kurā tu meklē atbildīgo un pret trešajām personām tas nav taisnīgi.

Traģēdija Zolitūde situsi pamatīgu pļauku kolektīvajai bezatbildībai, tomēr jūtamas pārmaiņas nebūs bez attieksmes maiņas visos līmeņos.

0 Komentāru