1 komentārs
Neraugoties uz uzbrucējus draudiem, skandalozā izstādes Disidents atkal būs skatāma jau rīt
Foto: LETA

Raksturojot incidentu izstādes Disidents dalibniekiem, izstādes organizators Toms Jansons Jansons stāstīja, ka pats tajā mirklī notikuma vietā nav atradies, tāpēc precīzu notikumu gaidu atstāstīt nevar, tomēr sākotnēji pie Stūra mājas vārtiem piebraukusi mašīna, no kuras vīrietis krievu valodā esot skaļi sacījis, ka “izstādei būs sekas”. Diviem māksliniekiem uzbrukušās personas esot runājušas krievu valodā. Kopumā bijuši pieci uzbrucēji.

Vaicāts, vai izstādes organizatori grasās vērsties Valsts policijā (VP) par izteiktajiem draudiem un divu izstādes Disidents mākslinieku fizisku ietekmēšanu, Jansons stāstīja, ka VP pārstāvji ar viņiem jau ir sazinājušies un interesējušies par lietas apstākļiem. Viņš pieļāva, ka cietušie mākslinieki policijai sniegs arī liecības.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tāpat izstādes organizatori grasās vērsties ar iesniegumu VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ), lai tā paskaidro, kādēļ izteikts pieprasījums noņemt instalāciju, kurā pie krusta piesista lelle. Organizatori vēlas noskaidrot, kurš devis šādu rīkojumu. Taujāts, vai organizatori grasās nodrošināt fizisku apsardzi izstādes norises vietā, Jansons stāstīja, ka finansiāli organizatori to nevar izdarīt, tomēr VP esot solījusi izstādi iekļaut savu ikdienas apsekojumu sarakstā.

Vakar pārtraukto Stūra mājas pagalmā izvietoto izstādi Disidents rīt atkal plānots piedāvāt apskatei, pastāstīja izstādes organizators Toms Jansons. Plānots, ka izstādi rīt un arī turpmāk varēs apmeklēt no plkst.11 līdz 17.

Kā ziņots, Stūra mājas pagalmā izvietotās izstādes Disidents organizatori ir saņēmuši draudus un izstādi nolēmuši pārtraukt. 15.maijā fiziski tikuši ietekmēti divi izstādes Disidents mākslinieki, kuri tobrīd uzraudzīja ekspozīciju un daļēji tika iznīcināta viena no izstādes mākslinieka Some1 instalācijām, tāpēc izstādes autori nolēmuši Muzeju naktī to neatvērt apmeklētājiem.

“Incidenti, kad tika saņemti draudi, un pat fiziska izrēķināšanās ar izstādes māksliniekiem un mana mākslas darba iznīcināšana, ir radījuši šoku un neizpratni par mākslas uztveri un vispārējiem demokrātiskiem uzskatiem, ņemot vērā, ka izstādes koncepcija nav veidota politiskā vai radikālā virzienā, bet tieši pretēji – kā garīgi māksliniecisks vēstījums, kas pieļauj bezgalīgas skatītāja interpretāciju iespējas,” uzsver mākslinieks Some1.

Mākslinieks personīgi atvainojas tiem, kas pārprata instalācijā pausto vēstījumu un atveidotās figūras sejas vaibstos saskatīja līdzību ar kaimiņvalsts prezidentu Putinu vai kādu citu sev tuvu cilvēku. Krustā sistās figūras seja esot veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

Mākslinieks Some1 skaidro, ka mākslas instalācija Disidents pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā. “Nepārtrauktā procesā, tiecoties progresu uztvert kā materialitātes triumfu un aizvien mazāk, domājot un redzot pasauli caur garīgo atvērtību, indivīds nonāk līdz pārliecībai par vienīgo, patieso, augstāko spēku – naudu, jeb finansiālo baudu,” stāsta Some1.

“Nauda šajā gadījumā ir simboliski atveidota kā krusts, kur pie tā piesistā figūra ir domāta – biznesmenis. Instalācijas ansamblis ietver sevī trīs āmurus un 30 kilogramus naglu, atainojot to kā sērijveida procesu, kurā šie finansiālās baudas upuri ir tik ikdienišķi. Tādejādi, apspēlējot šo paradoksu, kurā indivīda tiekšanās uz progresu caur materiālām vērtībām būtībā viņu paralizē un noved pie regresa, skaidro mākslinieks.
Saistībā ar instalāciju Krievijas vēstniecība Latvijā nosūtījusi notu Ārlietu ministrijai un norādījusi, ka sagaida oficiālu atbildi.
Izstāde-akcija “Disidents” Stūra mājā tika atklāta 30.aprīlī.

TOP komentāri

  • ggg
    0 0 0

    ggg

    Izstādes atkal atvērsāna ir demokrātijas un vārda un izsteiksmes uzvara.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl