Neprofesionalitāte un neieinteresētība! Tie ir galvenie iemesli valsts līdzekļu izšķērdēšanai, secina VK

0 Komentāru
Neprofesionalitāte un neieinteresētība! Tie ir galvenie iemesli valsts līdzekļu izšķērdēšanai, secina VK
Ilustratīvs foto: Kārlis Dambrāns / Flickr

Jau esam 2016. gada pusē, un tas tradicionāli ir laiks, kad Valsts kontrole nāk klajā ar secinājumiem par aizvadīto gadu. Veiktas 74 revīzijas, un tās liek pasarkt gan ministrijām, gan virknei valsts un pašvaldību uzņēmumiem. Neprofesionalitāte un neieinteresētība ir galvenie iemesli valsts līdzekļu izšķērdēšanai.

Pirmo reizi Valsts kontroles ikgadējā pārskata publiskošana nebija vien slikto piemēru uzskaitīšana. Atsevišķām pašvaldībām un arī Zemessardzei tika pasniegti atzinības raksti par veiksmīgu sadarbību. Tomēr uz kopējā fona tie ir izņēmuma gadījumi.

Valsts kontroles pagājušajā gadā veikto pārbaužu apjoms bijis liels – kopumā sagatavoti 74 revīzijas ziņojumi, un secinājumi ir skarbi.

Bieži tā esot pat ne tik daudz ļaunprātība, cik neprofesionalitāte un neieinteresētība, kas rada zaudējumus valstij un liek izgāzties tādām sākotnēji labām iecerēm kā, piemēram, e-veselība vai Nacionālā arhīva dokumentu elektroniskošana, – secinājusi Valsts kontrole.

Neprasme saskatīta arī kapitālsabiedrību pārvaldībā – Pasažieru vilciena gadījumā tas noveda pie zaudētas iespējas iegādāties modernus elektrovilcienus, Rīgas brīvostas gadījumā – risku Krievu salas projektam zaudēt 77 miljonus Eiropas Savienības finansējuma, savukārt Rīgas namu pārvaldniekā novērota uzdzīvošana uz klientu rēķina, liekot iedzīvotājiem segt nepamatotus izdevumus.

Tāpat nevar nepieminēt nenotikušo Latvijas dalību Expo 2015 izstādē, un tas viss liek uzdot jautājumu – cik aktīvi no personām, kas likuši parakstus uz līgumiem, notiek zaudējumu piedzīšana par labu valstij?

“Protams, ir normas, kas paredz atbildību par valstij un pašvaldībai nodarītiem zaudējumiem. Bet tās nedarbojas praksē, līdz ar to VK grib būt stimulējošais faktors, lai normas iedzīvinātu,” pauda VK vadītāja Elita Krūmiņa.

Pirmajā lasījumā jau pieņemts Valsts kontroles virzītais likumprojekts, ar kuru publisko tēriņu uzraugiem pašiem būs tiesības iniciēt zaudējumu piedziņu no vaininiekiem, ja to kavēsies darīt augstākas institūcijas. Krūmiņa gan cer, ka pietiks ar atrašanos šajā sargsuņa lomā, un jaunās pilnvaras nemaz nebūs jāizmanto.

Video

0 Komentāru