8 komentāri

Tuvojoties skolas sākumam, policija pastiprināti pārbauda alkohola un cigarešu tirdzniecības vietas. Ik gadu ne viens vien skolēns, atkalredzēšanos ar skolasbiedriem mēģina tā pamatīgāk nosvinēt, un ne jau ar limonādi. Taču, negodprātīgos tirgotājus pieķert nav viegli. Šogad policijai talkā nākuši paši skolēni.

Viņi iejūtas tādā kā “slepeno aģentu” lomā un izdara kontrolpirkumus. Jaunieši to uztver kā iespēju izdarīt ko labu. Savukārt Tiesībsarga birojs apšauba, vai šāda veida operācijas Latvijā vispār ir nepieciešamas.

Kā katru gadu, atsākot skolas gaitas, liela daļa jauniešu vēlas to nosvinēt, visbiežāk darot aizliegto – dzerot un smēķējot. Savukārt daži komersanti to redz kā iespēju nopelnīt, vēl citi vienkārši nav gana uzmanīgi un nepievērš uzmanību, ko un kam pārdod.

Turpmākās trīs nedēļas Rīgas pašvaldības policija pastiprināti pārbaudīs veikalus, bārus un kafejnīcas, lai pārliecinātos, ka nepilngadīgajiem nepārdod alkoholu un cigaretes. Interesanti, ka šogad policijai darbā palīdz paši nepilngadīgie bērni.

“Šī ir ne tikai iespēja palīdzēt policijai, bet arī gūt lielāku izpratni par to, kādēļ šāds likums ir pieņemts. Mēs ceram, ka neviens bērns, protams, uz savu galvu šādus kontrolpirkumus neveiks,” saka Rīga pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Kopš 2013. gada augusta likums paredz, ka ar vecāku atļauju no 15 gadu vecuma jaunieši sadarbībā ar policiju drīkst piedalīties kontrolpirkumos. Pārbaudēs tiek iesaistīti jaunieši, kuri ne tikai ir nepilngadīgi, bet arī vizuāli tā izskatās, jo mērķis ir pieķert tos pārdevējus, kuri pārkāpumu izdara apzināti. Jau iepriekš policija ir saskārusies ar nepilngadīgo vēlmi palīdzēt un iesaistīties līdzīgās operācijās. Tajās jaunieši saskata iespēju ielūkoties policijas darbā un paveikt ko aizraujošu. Šādas operācijas ar nepilngadīgo iesaisti par risku neuzskata nedz policijā, nedz arī Tiesībsarga birojā. Pēdējā pat uzsver, ka briesmīgākais šajā stāstā ir tas, ka Latvijā vispār ir nepieciešams veikt jebkāda veida kontroli, kur, kam un ko pārdod.

“Skumji, ka tirgotājiem ir tik zema tiesiskā apziņa, ka joprojām ir vietas, kurās alkohols tiek pārdots. Šādām situācijām vispār nevajadzētu būt. Un līdz ar to šādi kontrolpirkumi vispār nebūtu vajadzīgi,” norāda Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Viņa kā piemēru min Skandināvijas valstis, kurās alkoholu netirgo kopā ar maizi un pienu. To nopirkt var tikai specializētos veikalos. Tas ziņkārīgajiem jauniešiem iespēju iegādāties alkoholu saturošus dzērienus padara krietni vien grūtāku. Tomēr, kamēr alkohols ir salīdzinoši viegli pieejams, policija vecākus aicina ar saviem bērniem pārrunāt, ko drīkst un ko nedrīkst darīt.

TOP komentāri

  • zigmars Dunkulis
    +3 +3 0

    zigmars Dunkulis

    Policija sūta nepilngadīgus bērnu pirkt alkoholu, tādejādi izprovacējot veikt noziegumu.. Tas viss tikai lai sodītu, kur ir kāds preventīvi veiktais pasākums?
  • Es
  • Vietējais

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl