5 komentāri

Nav cilvēka, nav problēmu. Tik skaļiem vārdiem tiesībsargs raksturo situāciju vairumā Latvijas bērnu namu. Nepaklausīgākie bērni no bērnu namiem tiek nosūtīti uz internātskolu vai pat psihiatrisko slimnīcu, lai tikai bērnu nama vadībai būtu mazāk rūpju, tā skaidro tiesībsargs. LNT sastaptā bērnu nama vadītāja gan skaidro, ka tik viennozīmīgi šo problēmu nevar raksturot.

Daļa no 1800 bērniem, kuriem pašlaik jābūt Latvijas bērnu namos, patiesībā tur neatrodas. Aptuveni 300 bērni šobrīd ir spiesti atrasties tur, kur viņi būt vēlas vismazāk, secina tiesībsarga biroja darbinieki.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Iestāžu vadītāji tiesībsarga pārmetumus noraida. Piemēram, šeit Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā, bērnus sūtot uz internātskolām, tiek risināta atkarību problēma.

Bērnu nama vadītāja norāda, ka no iestādes 30 skolas vecuma bērniem internātos atrodas septiņi. Divi bērni tur ir labprātīgi, bet pieci nonākuši klaiņošanas un narkotiku lietošanas dēļ. Internāts esot vieta, kas palīdz iegūt obligāto pamatskolas izglītību un dod iespēju turēt bērnus tālāk no nelabvēlīgiem draugiem un degradējošas vides.

Runājot ar bērnu nama jauniešiem, notiekošā aina iekrāsojas skaudrākās krāsās. Viens jaunietis, kuram runāt kameras priekšā bērnu nama vadītāja neatļāva, skaidro, ka viņu esot aizveduši uz bērnu namu kā noziedznieku – policija piecos no rīta izcēlusi viņu no gultas un, neko nepaskaidrojot, aizvedusi nezināmā virzienā, kas vēlāk izrādījās internātskola.

To, ka internāti tiek izmantoti teju kā izsūtījuma nometnes, apstiprina arī kāds cits jaunietis.

Vēl ir viena kategorija bērnu, kuri uzvedības problēmu dēļ kļūst par psihiatrisko slimnīcu pacientiem, norāda tiesībsarga biroja pārstāve.

Visi bērnu namu bērni tiek uzturēti no pašvaldību naudas, kas vidēji mēnesī esot 600 eiro par bērnu. Nosūtot bērnu uz citu iestādi, bērnu nama vadība “nošauj divus zaķus ar vienu šāvienu” – bērns kļūst par citu rūpi, bet bērnu namam paliek uztura nauda. Ja vēl pieskaita slimnīcas, kur bērni dažkārt atrodas vairākus mēnešus, bērna uzturēšanas izmaksas sasniedz vērienīgus apmērus.

Tiesībsargs skaidro, ka šādi tiek ne tikai salauzti bērnu un jauniešu likteņi, bet arī izsaimniekota valsts nauda. Tāpēc bērnu namos redzētā apkopojumu tiesībsargs sola sūtīt likuma sargājošajām iestādēm un arī politiķiem.

Tiesībsarga biroja speciālistu uzskatā problēma ir arī kontrolējošajās iestādēs. Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra vadītāja pārmetumu pamatotību atzīst tikai daļēji.

Bērnu tiesību aizsardzības speciāliste norāda, ka situācija pamazām uzlabojas. Agrāk vairums bērnu atradās bērnu namā, tagad no gandrīz 8000 bērnu vairums atrodas audžu ģimenēs vai pie aizbildņiem un tikai 1800 ir bērnu namos. Taču arī šiem bērniem būtu jādzīvo ģimeniskā vidē.

TOP komentāri

 • Annija
  +2 +2 0

  Annija

  Tā arī ir!! Un es to varu droši teikt, jo pati esmu no bērnu nama, un esmu arī tikusi pa šādām iestādēm. Taču esmu pabeigusi sekmīgi vidusskolu ar profesijām un augstskolā ceru uz budžeta vietu. Es nedomāju, ka es esmu sliktāka par citiem, tāpēc ka esmu bijusi nepaklausīga vai dumjāka tāpēc. "Nepaklausīgākie bērni no bērnu namiem tiek nosūtīti uz internātskolu vai pat psihiatrisko slimnīcu, lai tikai bērnu nama vadībai būtu mazāk rūpju" cik žēl, ka TĀ NOTIEK.. Diezgan s*ulbi, divus gadus vnk notērē laiku pa psih. slimnīcu, tikai tāpēc, lai audzinātājām un/vai vadībai būtu mazāk rūpju par bērniem, kuri viņus neklausa. -_-
 • lienite
  0 0 0

  lienite

  cik iligi var turet audzugimenes,ja berns velas majas pie savejiem...
 • bims
  0 0 0

  bims

  Pareizi jau tiesibsargs runa par to,ka bernu nama vadiba lai tiktu kaut uz laiku no grutajiem berniem vala,ievieto psihatriska slimnica,unsanem par bernu atrasanos bernu nam a no valsts naudu,neskatoties uz to kad vina tur nav. Tapat gribu mest akmeni audzu gimenu laucina. Tur notiek tas pats. Ka problemas ta berns psihatriska slimnica. Un tad nebrauc vel pakal aizbildinoties ka nav naudas.Bet taja pasa alaikaaudzu vecaki sanem par berniem naudu. Daudzir tadu gimenu kas tikai naudas del nem bernus,un kad paliek pilngadigi tad izmet ka meslaine.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl