Nepaklausīgos bērnu namu bērnus nosūta uz psihiatrisko slimnīcu, saka Tiesībsargs

5 komentāri
Nepaklausīgos bērnu namu bērnus nosūta uz psihiatrisko slimnīcu, saka Tiesībsargs
FOTO: LETA

Nav cilvēka, nav problēmu. Tik skaļiem vārdiem tiesībsargs raksturo situāciju vairumā Latvijas bērnu namu. Nepaklausīgākie bērni no bērnu namiem tiek nosūtīti uz internātskolu vai pat psihiatrisko slimnīcu, lai tikai bērnu nama vadībai būtu mazāk rūpju, tā skaidro tiesībsargs. LNT sastaptā bērnu nama vadītāja gan skaidro, ka tik viennozīmīgi šo problēmu nevar raksturot.

Daļa no 1800 bērniem, kuriem pašlaik jābūt Latvijas bērnu namos, patiesībā tur neatrodas. Aptuveni 300 bērni šobrīd ir spiesti atrasties tur, kur viņi būt vēlas vismazāk, secina tiesībsarga biroja darbinieki.

Iestāžu vadītāji tiesībsarga pārmetumus noraida. Piemēram, šeit Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā, bērnus sūtot uz internātskolām, tiek risināta atkarību problēma.

Bērnu nama vadītāja norāda, ka no iestādes 30 skolas vecuma bērniem internātos atrodas septiņi. Divi bērni tur ir labprātīgi, bet pieci nonākuši klaiņošanas un narkotiku lietošanas dēļ. Internāts esot vieta, kas palīdz iegūt obligāto pamatskolas izglītību un dod iespēju turēt bērnus tālāk no nelabvēlīgiem draugiem un degradējošas vides.

Runājot ar bērnu nama jauniešiem, notiekošā aina iekrāsojas skaudrākās krāsās. Viens jaunietis, kuram runāt kameras priekšā bērnu nama vadītāja neatļāva, skaidro, ka viņu esot aizveduši uz bērnu namu kā noziedznieku – policija piecos no rīta izcēlusi viņu no gultas un, neko nepaskaidrojot, aizvedusi nezināmā virzienā, kas vēlāk izrādījās internātskola.

To, ka internāti tiek izmantoti teju kā izsūtījuma nometnes, apstiprina arī kāds cits jaunietis.

Vēl ir viena kategorija bērnu, kuri uzvedības problēmu dēļ kļūst par psihiatrisko slimnīcu pacientiem, norāda tiesībsarga biroja pārstāve.

Visi bērnu namu bērni tiek uzturēti no pašvaldību naudas, kas vidēji mēnesī esot 600 eiro par bērnu. Nosūtot bērnu uz citu iestādi, bērnu nama vadība “nošauj divus zaķus ar vienu šāvienu” – bērns kļūst par citu rūpi, bet bērnu namam paliek uztura nauda. Ja vēl pieskaita slimnīcas, kur bērni dažkārt atrodas vairākus mēnešus, bērna uzturēšanas izmaksas sasniedz vērienīgus apmērus.

Tiesībsargs skaidro, ka šādi tiek ne tikai salauzti bērnu un jauniešu likteņi, bet arī izsaimniekota valsts nauda. Tāpēc bērnu namos redzētā apkopojumu tiesībsargs sola sūtīt likuma sargājošajām iestādēm un arī politiķiem.

Tiesībsarga biroja speciālistu uzskatā problēma ir arī kontrolējošajās iestādēs. Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra vadītāja pārmetumu pamatotību atzīst tikai daļēji.

Bērnu tiesību aizsardzības speciāliste norāda, ka situācija pamazām uzlabojas. Agrāk vairums bērnu atradās bērnu namā, tagad no gandrīz 8000 bērnu vairums atrodas audžu ģimenēs vai pie aizbildņiem un tikai 1800 ir bērnu namos. Taču arī šiem bērniem būtu jādzīvo ģimeniskā vidē.