Nepabeigto dzīvojamo ēku Zolitūdes traģēdijas vietā jaunais īpašnieks plāno attīstīt tālāk

6 komentāri

Šonedēļ apritēja četri gadi kopš Zolitūdes traģēdijas, kad, sagrūstot veikala “Maxima” jumtam, bojā gāja 54 cilvēki.

Joprojām nav atrisināts jautājums, kas notiks ar sabrukušajam veikalam blakus uzcelto daudzdzīvokļu namu. To tagad pārņēmusi Igaunijas banka, kas finansēja nekustamā īpašuma celtniecību. Tā plāno izstrādāt jaunu būvprojektu.

Rīgas dome gan šādu iespēju nepieļauj un uzstāj uz nama nojaukšanu.

Pirms dažām dienām Priedaines ielā pulcējās vairāki desmiti iedzīvotāju, lai pieminētu tos cilvēkus, kuru dzīvību izdzēsa Zolitūdes traģēdija. Nedaudz tālāk atrodas nepabeigta 12 stāvu dzīvojamā ēka, kura jau ilgstoši bijusi strīdus objektus starp tās līdzīpašniekiem, Rīgas pašvaldību un cietušo pārstāvjiem.

Patlaban pašvaldībai pieder 70% domājamo daļu īpašumā Priedaines ielā 20, savukārt atlikušie 30% – Igaunijas bankai, kura tos pārņēmusi no sākotnējā īpašuma attīstītāja “Homburg”.

Rīgas dome jau ilgstoši vēlas nepabeigto māju nojaukt, lai teritorijā varētu izveidot piemiņas memoriālu, taču jaunajiem īpašniekiem ir citi plāni.

“Krediidipank” meitasuzņēmums “Prana Property” ieguva šo māju tāpēc, ka tā bija ieķīlāta kā aizdevuma garantija un citu pircēju nebija. Patlaban tiek aplūkotas iespējas izstrādāt jaunu būvprojektu, saņemt celtniecības atļauju un būvniecību pabeigt.

Rīgas pašvaldība ir informēta par bankas plāniem, taču šādu scenāriju redzēt nevēlas.

Oļegs Burovs
Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs

Tiem cilvēkiem, kuri šobrīd runā par biznesu. Ziniet, ja viņi piedalās 21.novembrī pasākumā pie piemiņas vietas, pastāv un paskatās acīs cietušiem, tad es domāju, – diez vai viņi var runāt par biznesu uz šī zemes gabala.

Dome grasās piedāvāt bankai īpašumu sadalīt. Pašvaldībai paliktu laukums, kur ir pagaidu piemineklis, autostāvvieta un pārējais zemes gabals līdz jaunbūvei. Savukārt igauņiem tiktu nepabeigtā māja, kurai dome joprojām neredz citu nākotni kā tikai nojaukšanu.

Iepriekš Rīgas dome ir piedāvājusi “Homburg” namu apmainīt pret kādu pašvaldības īpašumu, taču darījums nekad nav noticis, jo attīstītāja ieskatā piedāvāto īpašumu vērtība nav līdzvērtīga.

Domnieki neizslēdz, ka strīds var izvērsties tiesvedībā.

Oļegs Burovs
Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs

Nevajadzētu baidīties ne amatpersonām, ne politiķiem, ne rīdziniekiem un skaļi pateikt. Mēs redzam iespēju, ka šo māju var pabeigt un tur var dzīvot cilvēki? Es pats personīgi nestādos priekšā.

Arī cietušo pārstāvji jelkādu tālāku uzņēmējdarbību šajā teritorijā neuzskata par pieļaujamu.

Regīna Ločmele-Luņova
Biedrības “Zolitūde 21.11” vadītāja, Rīgas domes deputāte (Saskaņa)

Nopirkt šo ēku, pārņemt īpašumu, – tas nozīmē to pašu, ja nopirktu, piemēram, ar asinīm aptraipītu kleitu. Redzot šo traipus, ar mērķi iztīrīt ķīmiskajā tīrītavā un pārdot kādam citam.

Biedrības ieskatā Igaunijas bankai vajadzētu mēģināt tiesāties ar “Homburg”, lai atgūtu līdzekļus, nevis tālāk attīstīt nepabeigto ēku traģēdijas vietā.

6 komentāri