24 komentāri

Šonedēļ daudzus satrieca baisie notikumi Dobelē. Pēc vecāku nāves, kuri, visticamāk, mira pārdozējot narkotikas, dzīvoklī ilgstoši vieni paši palika mazi bērni. Viens no viņiem- deviņus mēnešus vecs zīdainis- nomira bada nāvē. Tā bija romu ģimene – tautība varbūt nespēlētu lielu lomu, ja ne rūgtā realitāte, ka salīdzinoši nelielā čigānu kopiena Latvijā ir ārkārtīgi slikti integrēta un joprojām saskaras ar diskrimināciju. Īpaši – darba tirgū, kas ģimenes iespiež nabadzības zonā.

Uz papīra visi priekšnosacījumi, lai romi jeb čigāni integrētos sabiedrībā, izskatās pat labi. Absolūtais vairums, virs 90% ir pilsoņi un brīvi pārvalda latviešu valodu. Taču dzīvo sociālā izolētībā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tam par pamatu ir vēsturiski iemesli, arī sabiedrības aizspriedumi pret čigāniem. Un tālākais jau notiek kā apburtajā lokā – bērni skolu pamet, jo vecāki nevar apģērbt un paši bieži ir analfabēti, zemā izglītība liedz ieņemt labi atalgotus darbus, nav naudas pienācīgam mājoklim, un daļa nonāk uz noziedzības un atkarību ceļa.

Jau 13 gadus šos jautājumus diendienā risina Jēkabpilī bāzētais Izglītības iniciatīvu centrs, kur stāsta – lai arī jautāti cilvēki Latvijā noliedz, ka ir aizspriedumaini, dzīvē pierādās pretējais.

“Izglītības iestādēs pedagogs negrib ņemt klēpī romu bērnu. Veikalos apsargi staigā pakaļ. Vissāpīgākais ir nodarbinātības jomā, jo roms piesakās darbā, bet, ieraugot viņu, darba devējs atsaka darbu.” teic izglītības iniciatīvas centra direktore Daiga Zaķe.

Cilvēktiesību centra vadītāja Anhelika Kamenska uzskata, ka atbildība ir jāuzņemas valsts institūcijām. Ņemot vērā, cik salīdzinoši neliela ir romu kopiena Latvijā, ap 12 000, nav darīts pietiekami daudz, lai šiem cilvēkiem palīdzētu.

Tiesībsarga birojā ar lieliem plāniem uzsāktā Konsultatīvā padome jau gadus divus, trīs čigānu jautājumus vairs necilā. Neesot redzējuši jēgu.

Kultūras ministrijā, kuras paspārnē ir romu integrācijas jautājumi, arī negrib runāt. Baidās, ka kopējo situāciju sasaistīs ar Dobeles gadījumu. Saikni nesaskata arī Čigānu biedrības vadītājs Normunds Rudevičs, sakot, ka tas varēja notikt arī latviešu vai krievu ģimenē. Tāpēc atbildība jāuzņemas sociālajam dienestam.

“Konkrēti manā praksē tāda gadījuma nebija, jo attieksme pret bērniem romiem ir saudzīga. Ja gribēja suicīdu uztaisīt, neatstātu bērnus. (TV3: Pārdozēja varbūt?) Bet atkal! To vajadzēja zināt. Ja katru mēnesi iet uz sociālo dienestu. Redzams, meitene jauna, pati stāvoklī. Drusciņ pašvaldības nolaidība, tā es redzu,” viņš saka.

Jau vēstīts, ka pirms trim dienām savās mājās Dobelē atrada mirušu grūtnieci ar vīru un viņu 9 mēnešus veco zīdaini. Trīs vecākie bērni, novārguši no neēšanas, bet dzīvi nodoti mediķu rokās.

TOP komentāri

 • skaidra
  +12 +12 0

  skaidra

  Brīvi ļaudis , dara ko grib , domāju , ka brīvs , neatkarīgs dzīvesveids asinīs , nepārtaisīsi .Zaglīgi cilvēki ir visās tautās , bet čigāniņi paši ar savu rīcību ir veicinājuši , tādu priekštatu no seniem laikiem .
 • Mdriver

  Mdriver

  Jūs to nopietni ja ?????
  Visapkārt visi vainīgi ?????
  Dzīve spiež zagt ??????
  Darbā neņem dēļ tautības?????
  Kā var tādu sviestainu sižetu uztaisīt ?
  Kas grib, tas strādā, kas negrib, tas zog ! Un tas attiecas uz jebkuru tautību un izglītību.
 • Ārietis

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl