Komentāri

Nelabvēlīgo ģimeņu Latvijā kļūst vairāk. ”Rīgā piedzērusies grūtniece devītajā mēnesī atkārtoti aizmieg publiskā vietā”, ”Policisti izsaukumā sastop iereibušu grūtnieci ar mazgadīgiem bērniem”- šie ir tikai daži no gadījumiem, kad pēdējā laikā pāršalkuši sabiedrību. Galvenais jautājums šādos gadījumos – kur skatās atbildīgās institūcijas, jo šādi gadījumi atkārtojas atkal un atkal.

Pirmdien Ziepniekkalnā no piedzērušās grūtnieces tika nošķirti četri mazgadīgi bērni, kuri dzīvojuši antisanitāros apstākļos. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā LNT Ziņām atklāj, ka šis ir kārtējais gadījums, kas izgaismo lielas problēmas visā sistēmā, sākot ar pašvaldību, bāriņtiesu darbinieku atbildību un beidzot ar informācijas sniegšanu jeb drīzāk tās vājo apriti starp dienestiem par problēmām ģimenēs.

Likumsargu apkopotā informācija liecina, ka šogad būtiski pieaudzis profilaktisko pārbaužu skaits gan nelabvēlīgās, gan labvēlīgās ģimenēs. Četros mēnešos apsekotas jau vairāk nekā 900 ģimenes. Lai arī iedzīvotāji vairs nav tik vienaldzīgi un ziņo par aizdomīgām situācijām – šogad no vecākiem nošķirto bērnu skaits rada pamatotas bažas, ka sistēmā kaut kas nav kārtībā.

Andrejs Aronovs
RPP priekšnieka vietnieka p.i.

Diemžēl ir jāatzīst, ka šo apsekojumu rezultātā mēs bijām spiesti šķirt 24 bērnus no ģimenēm. Tas ir šogad četru mēnešu laikā.

To, ka pieaug ziņojumu skaits par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem ģimenēs, atzīst arī pašvaldības Sociālajā dienestā. Tomēr tā vadītājs neuzskata, ka problēma ir institūciju nesadarbošanās rezultāts. Drīzāk tajā vainojams kopīgas izpratnes trūkums par to, kas ir bērnu tiesības.

Ervīns Alksnis
Rīgas Sociālā dienesta vadītājs

Varam paskaitīt, cik vispār ir iestādes, kurām ir pienākums kaut ko darīt ar bērniem. Dienests uz šo lietu skatās no viena skatupunkta, bāriņtiesa no sava, ģimenes ārsti, policija no sava un tā tālāk. Pa vidu vēl ir inspekcija. Labklājības ministrija, tiesībsargs, kurš vienmēr visu zina vislabāk un kas ir vispareizāk. Nu, tā mēs te kuļamies. Nu, tādas vienotas pieejas mums nav.

Pēdējais gadījums Ziepniekkalnā, par ko pirmdien stāstīja LNT raidījums “Degpunktā”,  licis ieplēst acis pat policistiem, tikmēr sociālajā dienestā norāda, ka šī ģimene iepriekš esot regulāri apsekota un nekas neesot liecinājis par to, ka kaut kas nav kārtībā. To, vai vecākiem atņems aizgādniecības tiesības pār četriem bērniem, to lems bāriņtiesa. Tikmēr Bērnu aizsardzības inspekcijā atklāj vēl vienu robu sistēmā.

Ilona Kronberga
VBTAI vadītāja

Šīs ģimenes ir jāturpina turēt redzeslokā. Viņas nedrīkst izslēgt, pamatojoties uz to faktu, ka konkrētā situācija ir atrisināta. Viņām ir jāpaliek sociālā dienesta uzraudzībā, bāriņtiesās, ir jāveido šīm ģimenēm ilgtspējīga uzraudzības sistēma, jo citādāk mēs nekad nevarēsim izvairīties no šādiem gadījumiem.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā akcentē, ka pēdējo nedēļu notikumi liek domāt par nepieciešamību ieviest izmaiņas likumā, kas paredzētu atbildību gaidībās esošām sievietēm.

Lasi vēl