Īsi pirms jaunā mācību gada skolu direktori aizvien meklē pedagogus

1 komentārs

Skolēnu vasaras brīvlaiks jau teju beidzies, taču daudzi skolu direktori aizvien drudžaini meklē pedagogus, kas aizpildītu tukšās darba vietas. Daudzo vakanču iemesls, protams, zemās algas.

Kaut skolotāju algas kopš pagājušā gada ir būtiski palielinātas, darba samaksa aizvien nav tāda, lai pietiekami daudz cilvēku, it īpaši augstskolas tikko beigušos speciālistus, pievilinātu skolotāja profesijai.

Pašā mācību priekšvakarā Rīgas skolās vēl trūkst apmēram 30 matemātikas skolotāju, vairāki fizikas un ķīmijas pasniedzēji. Rīgas 64. vidusskolā, piemēram, aizvien vakanta ir informātikas skolotāja vieta. Kā arī skolas vadība būtu priecīga par vairāku citu priekšmetu pasniedzēju vēlmi pieteikties darbā.

Neaizpildīto vakanču dēļ dažu priekšmetu skolotājiem darāmā būs vairāk nekā citiem kolēģiem.

Ernests Sviklis
Rīgas 64. vidusskolas direktors

Mēs esam sadalījuši slodzes starp esošajiem pedagogiem, kā rezultātā diemžēl vairākas skolotājas angļu valodā un matemātikā būs spiestas darīt vairāk nekā tas būtu bijis godīgi sadalot, jo slodze būs ļoti liela. Meklējam mēs jau no pavasara gan ar sludinājumiem e-skolā, gan arī sociālajos tīklos. Situācija ir tāda, ka ne jau mēs esam vienīgā skola, kas meklē.

Ar grūtībām, bet nupat tomēr ir izdevies nokomplektēt pedagogu sastāvu Rīgas 3. ģimnāzijā. Problēma aizvien esot atalgojums.

“Tā alga, kas tagad ir uz rokas, viņiem ir nedaudz par mazu. Tā maksimālā summa, ko skolotājs var dabūt uz rokas, tie ir 800 līdz 850 eiro. Es meklēju informātiķi, tagad vienu jaunu meitenei esmu atradis, bet informātikas tirgū pat par 1200 eiro nevar atrast,” skaidro Rīgas 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Lai gan Rīgas domes Izglītības departamentā izsludināto vakanču saraksts šobrīd ir visai garš, tā neesot ārkārtas situācija.

Guntis Helmanis
Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departamenta direktors

Pirmkārt, Rīgas skolas atrodas ļoti tuvu viena otrai un ir iespējams, ka vienas skolas skolotājs iet vēl uz stundām otrā skolā.Otrs, ir vēl laiks. Mēs redzam, ka tieši pēdējās dienās notiek diezgan lielas aktivitātes. Situācija, katrā ziņā, nav tāda, kas raisa bažas. Ja arī būs kāda vakance, domāju, ka to varēsim atrisināt.

Izglītības kvalitātes valsts dienestam (IKVD) ir tiesības sodīt direktorus, ja skolā ilgstoši netiek nodrošināta obligāto mācību priekšmetu norise. Tomēr šādas situācijas esot retums. Lielākoties pati skolas vadība izrāda iniciatīvu un meklē risinājumus.

Juris Zīvarts
IKVD Uzraudzības departamenta direktors

Tie sodi nav daudz, tās ir aptuveni divas lietvedības gadā.Bet tie patiešām ir tādi kritiski gadījumi, piemēram, kad mācību gada laikā pats direktors savu atļauju ir devis izglītības iestādes skolotājam uz trim vai četrām nedēļām iet atvaļinājumā. Un tad, protams, netiek īstenots attiecīgais mācību priekšmets kā tāds.

Uzrunātie pedagogi TV3 Ziņām atklāj, ka pat ar pērn palielināto algu skolotāju profesija daudziem vairs nešķiet simpātiska. Tie, kuri vēlas zināšanas nodot skolēniem, to dara tādas kā misijas vārdā. Savukārt liela daļa pedagoģijas programmu absolventu izvēlas mācību iestādēs nestrādāt.
1 komentārs