Negaidīti iznīcināti vērtīgi pierādījumi čekas maisu lietā

3 komentāri

Pēc pusotru gadu ilgas cīņas ar birokrātiju, pie praktiskā darba beidzot ķērusies Valsts drošības komitejas dokumentu izpētes komisija. Vai tagad komisijas darbs ritēs raiti un pētnieki pēc diviem gadiem varēs ieteikt – atvērt vai neatvērt čekas maisus.

Pusotru gadu pēc dibināšanas VDK dokumentu izpētes komisija tikusi pie darba telpām un sanāksmes tai vairs līdzīgi kā gada jubilejā nav jārīko krogā Ezītis miglā.

Cīņa ar birokrātiju uzvarēta pērn septembrī, kad Izglītības un zinātnes ministrija noslēgusi finansējuma deleģējuma līgumu ar Latvijas Universitāti, kuras neitrālajā paspārnē tagad komisija strādā. Īsajā laikā pētniecībā iesaistīti 27 cilvēki, gada nogalē Liepājā sarīkota konference, kurā lasītie referāti tiks publicēti.

Tomēr vēl aizvien ir šķēršļi, kurus pētniekiem neizdodas pārvarēt. Vislielākais no tiem ir piekļuve VDK dokumentiem, kas atrodas Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā.

Sākoties praktiskajai pētniecībai, atklājušies arī jauni šķēršļi, piemēram, tieši pēdējos gados iznīcināti būtiski dokumenti un pat dedzinātas grāmatas. Komisijas vadītājs stāsta par grāmatām, kuras no VDK bibliotēkas pārņēma Policijas akadēmija, vēlāk – Policijas koledža.

Ar mēģinājumiem tieši pēdējā laikā nozudināt, iznīcināt vai slēpt dokumentus pētnieki saskārušies arī citviet, dažos gadījumos situācija saglābta.

Lai arī komisija praktisko darbu sākusi nesen, publiski tās darbs jau izpelnījies kritiku. Visasākais bijis vēsturnieks Zigmārs Turčinskis, kurš uzskata, ka jau pirmajos pētījumos tiek jauktas elementāras lietas. Viņš apšauba, ka uz Latvijas simtgadi pētnieku dotais padoms valdībai – ko no VDK materiāliem padarīt sabiedrībai pieejamu un ko nē – būs kvalitatīvs. Tam nepiekrīt komisijas vadītājs.

Video

TOP komentāri

 • ES
  +1 +1 0

  ES

  Kādēl atkal sūdzas, bet no atbildīgām personām netiek prasita atbildība par dokumentu pazušanu un iznīcināšanu? Lai iznicina vēl?Cik ilgi laus brivi darboties čekistiem un vinu atbalstītajiem?Vai mēs esam valsts?
 • Nu re
  +1 +1 0

  Nu re

  Nekas sevišķs, jo Latvija vēl mudžēt mudž no čekistiem. Tie birokrāti, tie paši čekisti vien ir-reti slīpēti un organizēti, kas iefiltrējušies itin visur.
 • Es pats
  0 0 0

  Es pats

  Visatļautiba un bezkaunība! Latvija tiešām ir brīnumu zeme , kurā atbildību jauzņemas tikai tautai nevis amatpersonām.

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl