Nedēļas nogalē noslīkuši vairāki cilvēki. Latvija starp ES valstīm ir “līdere” noslīkušo skaita ziņā

3 komentāri
Nedēļas nogalē noslīkuši vairāki cilvēki. Latvija starp ES valstīm ir “līdere” noslīkušo skaita ziņā
Zane Bitere/LETA

Par spīti neskaitāmajiem brīdinājumiem uzmanīties, daudzi ūdensprieku baudītāji karstajā laikā uzvedas ļoti neapdomīgi. Aizvadītajā nedēļas nogalē atkal ļoti bēdīga slīkšanas statistika.

Jo karstākas un saulainākas vasaras dienas un, it īpaši, ja tās ir arī brīvdienas, jo neapdomīgāki kļūst atpūtnieki. Nu glābēju ikdienas darbus, kas parasti ir uzraudzīt, lai peldvietās netiktu smēķēts, lietots alkohols un vesti pastaigā četrkājainie draugi, kā arī no neuzmanīgiem vecākiem noklīdušu bērnu meklēšanu nomaina pazudušu peldētāju meklēšana. Un nereti viņi tiek atrasti jau bez dzīvības pazīmēm.

Lai gan vienotas statistikas Latvijas glābšanas dienestiem par bojāgājušajiem nav, TV3 Ziņu rīcībā ir informācija, ka aizvadītajā nedēļas nogalē glābēji no ūdenstilpēm izvilka vismaz septiņus mirušus ūdensprieku baudītājus un astoto – vēl pirmdienas rītā.

Juris Blūzmanis
VUGD 1. daļas vada komandieris Majoros

Jā, nu statistika tiešām ir drūma, jo bez ūdens nevaram dzīvot un arī ūdenī nevaram dzīvot. Diemžēl jāsaka, ka cilvēkiem un vairāk, protams, vīriešiem, kuriem ir entuziasms parādīt, ko es varu…. un tad nu peld pāri upēm un ezeriem. No 1. maija jau 67 noslīkuši. Varētu teikt, ka tieši saule provocē slīkšanu. Jo siltāks laiks, jo vairāk ugunsdzēsējiem darba.

Ugunsdzēsēji glābēji arī norāda, ka par savu vai līdzcilvēku drošību atpūtnieki aizdomājas reti, to pierāda izvēle ūdenspriekus baudīt neoficiālās peldvietās. Piemēram, viens no bojāgājušajiem sestdien atrasts kādā karjerā četru metru dziļumā.

Juris Blūzmanis
VUGD 1. daļas vada komandieris Majoros

Lielākā daļa domā, ka ar mani jau tas nenotiks, kas tad var notikt šādā saulainā skaistā dienā? Taču zem ūdens ir viens mirklis, noslīkšana nenotiek kā filmās, ka rokas pa gaisu, sauc palīgā. Peldēja, pazuda, nav vairāk.

Tāpat glābēji uzsver, īpaši jāsargā bērni. Piemēram, Liepājā svētdien pārvarēt spēcīgos jūras viļņus nav bijis pa spēkam 14 gadus vecai meitenītei.

Ingus Ukstiņš
Valsts policijas Liepājas iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītājs

Otra draudzene lūgusi glābēju palīdzību, bet glābējiem, izvelkot slīkstošo meiteni no jūras, vairs nebija iespējams glābt viņas dzīvību. Arī mediķi mēģinājuši viņu atdzīvināt, bet bez rezultātiem.

Peldvietās sastaptie atpūtnieki atzīst, ka ar bīstamām situācijām ir nācies saskarties ne reizi vien.

“Kad maziņš biju, tad es pārvērtēju mazliet savas spējas, bet es apguvu paņēmienu apgulties uz ūdens. Atpūšos un droši vienmēr ir,” stāsta kāds vīrietis.

Savukārt kāda sieviete uzsver: “Pirmkārt, ir bērnu drošība! No bērna novērsties nedrīkst nevienu mirklīti. Visur ir jābūt klāt soļa attālumā. Bija gadījums, kad ar to piepūšamo peldriņķīti viens bērniņš apgriezās kājām gaisā. Es fiksi reaģēju un apgriezu to bērniņu.”

Šis gads diemžēl gan nav unikāls noslīkušo cilvēku skaita ziņā. Piemēram 2015. gadā Latvija bijusi Eiropas Savienības (ES) līdere melnajā statistikā.
Kristīne Bērziņa
Centrālās statistikas pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja

Latvijā uz 100 000 iedzīvotāju ir visaugstākais noslīkušo skaits, tas ir sešas reizes lielāks nekā ES vidēji.

Proti, Latvijā uz 100 000 iedzīvotāju peldot ir miruši seši cilvēki, bet Eiropā vidējais rādītājs ir viens bojāgājušais. Viszemākie rādītāji ir Lielbritānijā, Itālijā un Dānijā, savukārt situācija pie kaimiņiem Lietuvā ir teju tikpat bēdīga kā pie mums.

3 komentāri