Nebijis precedents Latvijā: tiesa uzdod konfiscēt noziedzīgi iegūtu kriptovalūtu, taču nav skaidrs, kā to izdarīt

7 komentāri

Latvijas likumsargi pret jaunākajām informācijas tehnoloģijām jeb citiem vārdiem – amatpersonas domā un meklē iespējas, kā konfiscēt noziedzīgi iegūtu kriptovalūtu “Bitcoin”.

Oktobra sākumā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa lēma, ka paveiktais noziegums liek konfiscēt noziedzīgi iegūtu kriptovalūtu. Tomēr, izrādās, ka Latvijā joprojām nav regulējuma šādiem gadījumiem ar kriptovalūtu. Eksperti šaubās, vai valsts iestādes vispār spēs konfiscēt “Bitcoin” valūtu.

Pašlaik lietā vēl turpinās pirmstiesas izmeklēšana, tāpēc lietas materiāli tiek atklāti pavisam nedaudz. Par lietu publiski zināms vien tas, ka viens iespējamais noziedznieks ar citu noziedznieku norēķinājies kriptovalūtā.

“Ar šo te kriptovalūtu tika maksāts par konkrētām darbībām,” Rīgas Kurzemes rajona prokuratūras prokurore Inese Linberga nedaudz paver priekškaru uz notikušā ar kriptovalūtu saistītā nozieguma aizkulisēm. Šā gada 10. oktobrī tiesa atzina, ka kriptovalūta ir iegūta noziedzīgā ceļā.

“Pierādījumu kopums deva pietiekamu pamatu secināt, ka šī kriptovalūta ir iegūta noziedzīgā ceļā un saistīta ar noziedzīgu nodarījumu,” skaidro Linberga.

Viss liecina, ka ar “Bitcoin” ir maksāts par kāda nozieguma izdarīšanu. Šeit jāpiebilst, ka kriptovalūtas pēdējos gados ir ļoti populāras nelikumību veikšanai, jo tās ir teju neiespējams izsekot.

“Es domāju, ka šis ir viens no pirmajiem gadījumiem,” prokurore piesardzīgi norāda, ka šis ir pirmais kriptovalūtas konfiscēšanas mēģinājums Latvijā. Šajā reizē izmeklētāji kaut kādā veidā ir pierādījuši kriptovalūtas piederību noziedzniekam, tāpēc ir nolemts konfiscēt visus “Bitcoin” 200 eiro vērtībā.

“Bitcoin” konfiscēšanu tiesa ir uzdevusi Valsts ieņēmumu dienestam (VID), taču pagaidām dienests neesot gatavs runāt par šo tēmu. Tas arī ir saprotams, jo, lai konfiscētu “Bitcoin”, ir jāzina, kā to izdarīt.

Jāzina ne tikai, kā sakārtot tiesisko pamatu, bet arī konfiscēšanas tehniskais izpildījums, visticamāk, izrādīsies pārāk sarežģīts, lai veiktu konfiscēšanu.

“”Bitcoin” principā nav iespējams kā atņemt, konfiscēt,” kriptovalūtas eksperts Mikus Losāns norāda, ka “Bitcoin” un citas kriptovalūtas neglabājas kādā centralizētā vietā, tāpēc valsts iestādei nav kur vērsties, lai pieprasītu arestēt vai konfiscēt kriptovalūtas elektronisko maciņu.

“Decentralizētās biržas, tās nav regulētas, viņas nevienam nepieder, ir tehnoloģija, kas to biržu izveidojusi, un šajās decentralizētajās biržās nav iespējams iegūt “Bitcoin” bez īpašnieka atļaujas,” skaidro Losāns.

Protams, amatpersonas var laipni lūgt kriptovalūtas īpašniekam labprātīgi atdot digitālo naudu, taču tā vairs nebūs konfiscēšana. Ir arī centralizētās kriptovalūtas biržas, tur konfiscēšana būtu vienkāršāka, līdzīgi kā tradicionālajās bankās, taču noziegumiem tādas biržas parasti neizmanto. Tāpēc būs interesanti uzzināt, ar ko šis gadījums noslēgsies.