Ne visur Latvijā gaisa kvalitāte ir apmierinoša

0 Komentāru

Gaisa kvalitāte vidēji valstī ir apmierinoša, taču ne visur, – tā situāciju ar gaisu, kuru elpojam, vērtē amatpersonas un speciālisti.

Iedzīvotājiem joprojām ir arī iespēja personiski iesaistīties gaisa kvalitātes mērījumu veikšanā.

Vienu no plašākajiem gaisa kvalitātes sensoru tīkliem ir izveidojuši apvienības “Pilsēta cilvēkiem” dalībnieki. Tie ir nelieli un viegli uzstādāmi pie virtuves loga vai uz balkona.

“Šobrīd Latvijā ir ap 30 sensoriem un redzam interesantus faktus,” “Pilsēta cilvēkiem” mūsu gaiss” pārstāvis Raivis Dejus norāda, ka no pašlaik uzstādītajiem aptuveni 30 sensoriem lielākā daļa ir Rīgā, tāpēc iedzīvotāji ārpus galvaspilsētas tiek īpaši aicināti uzstādīt gaisa kvalitātes sensorus.

Piemēram, Liepājā pašlaik uzstādīts viens sensors, un tas rāda visai neiepriecinošu ainu.

“Sensors, kas nesen uzstādīts Liepājā, vienmēr rāda drusku vairāk nekā Rīgā un Latvijā. Līdz ar to būtu interesanti dabūt vēl kādu sensoru Liepājā, lai saprastu, kas tur notiek,” norāda Dejus.

Interesanti būtu uzzināt par gaisa kvalitāti arī citās Latvijas pilsētās, piemēram, Ventspilī, kur ēkas bieži vien ir pārklātas ar ogļu putekļiem. Sensoru iegādāšanās un uzstādīšanas instrukcija atrodama “Pilsēta cilvēkiem” mājas lapā, tur arī redzami sensoru iesūtītie dati. Šie sensori nav ļoti precīzi, bet tie nav dārgi un tos var uzstādīt teju pie katra nama.

Pirms aptuveni gada uzstādītā gaisa kvalitātes monitoringa stacija ir pirmā Pārdaugavā. Tās galvenais mērķis ir mērīt gaisa kvalitāti tieši dzīvojamo namu apvidū.

Pārdaugavā uzstādītā stacija datus sniedz par to, kā un cik daudz gaisa kvalitāti ietekmē apkures iekārtas privātmājās. Vēl viena Rīgas pašvaldības uzstādīta stacija Brīvības ielā nosaka to, cik lielu piesārņojama devu dod transports galvaspilsētā, un ir vēl viena stacija arī pie Rīgas ostas.

Tieši pie Rīgas ostas, Mangaļsalā, ir lielākais prognozētais gaisa piesārņojums. Tur gaisa kvalitāte ir novērtēta kā ļoti slikta, tā liecina pirms gada ieviestā gaisa kvalitātes prognožu karte – “RigaAirText”.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve Evija Piņķe norāda uz to, kas Rīgā rada gaisa piesārņojumu. Privāta uzņēmuma un pašvaldības kopēji izveidotā gaisa kvalitātes karte norāda uz vietām, kur ir un kur nav gaisa piesārņojuma.

“Tas varētu būt būtiski cilvēkiem ar veselības problēmām, ar elpceļu problēmām, ar sirds un asinsvadu saslimšanām. Tas būtu kā papildu rīks, kas palīdz plānot dienas gaitas atkarībā no tā, kāda ir prognozējamā gaisa kvalitāte,” norāda Piņķe.

Šovasar Rīgā gaisa kvalitāte ir apmierinoša. Tradicionāli gaisa kvalitāte galvaspilsētā pasliktinās apkures sezonā un pavasarī, kad gaisā paceļas ziemā sakrātie putekļi uz ielām. Savukārt par to, ko elpojam citviet Latvijā, iespējams uzzināt Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā.

0 Komentāru