“Ne jūsu ķermenis, ne jūsu izvēle!” Piketē pret iespējamo aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas

1 komentārs
“Ne jūsu ķermenis, ne jūsu izvēle!” Piketē pret iespējamo aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas
Foto: LETA

Ceturtdien, 21. jūnijā, ap 100 cilvēki pie Saeimas protestē pret parlamentā skatāmo ierosinājumu aizliegt nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas.

Protestētājiem ir dažādi plakāti ar uzrastiem – “Ne jūsu ķermenis, ne jūsu izvēle”, “Saeima – saprāta dzemdnīca?”, “Reģistru, nevis aizliegumu” un citiem. Kādā no plakātiem attēlota stilizēta tautumeita ar aprakstu “Pati māku sienu pļaut, pati lemt par savu ķermeni”. Tāpat protestētāji skandē dažādus saukļus, piemēram, “Beidziet lemt mūsu vietā!”, “Aizliegt sievietēm var tikai muļķis”, “Vēlētāji, vēlētājas: nepiedodam, neaizmirstam”, “Vēlēšanas pēc četrām mēnešreizēm” u.tml.

Mītiņā pulcējušies lielākoties jaunāka gada gājumā iedzīvotāji, kuri savos plakātos pauž arī aicinājumus cienīt Satversmi un sievietes, kā arī norāda, ka saskata risku, ka deputāti varot pazaudēt sieviešu balsis.

Saeima šodien galīgajā lasījumā skatīs likumprojektu par grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz virkni izmaiņu, tostarp aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas, liecina Saeimas darbakārtība.

Aizlieguma nepieciešamību apšaubījušas dažādas puses. Reproduktīvās veselības ārstniecības iestādes, kurās tiek veikta medicīniskā apaugļošana, olšūnu ziedošanas aizliegumu nedzemdējušām sievietēm neatbalsta zinātnisku pierādījumu trūkuma, kā arī citu iemeslu dēļ.

“Papardes zieda” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle norādīja, ka viņai ir grūti saprast atsevišķu Saeimas deputātu stūrgalvību, virzot likumdošanas normu, kas “pēc būtības neatrisina neko”. Tāpat arī veselības ministre Anda Čakša (ZZS) norādījusi, ka lēmums par olšūnu ziedošanu ir sievietes izvēle, kuru nedrīkst kontrolēt valsts.

Kā norāda protesta akcijas rīkotāji, šī būs trešā protesta akcija pret aizliegumu, un “atkal ir pienācis laiks, kad deputātiem ir jāatgādina – sievietes var pašas lemt par savu ķermeni”. Pēc protesta akcijas rīkotāju paustā, pagājuši divi gadi kopš iepriekšējiem protestiem pret nedzemdējušu sieviešu ierobežošanu, taču vakar par likumprojektu atbildīgā Sociālo un darbu lietu komisija atstājusi kādreizējā veselības ministra Gunta Belēviča virzīto, bet esošās veselības ministres Čakšas atsaukto normu.

Organizatori norāda, ka Saeimas deputātiem šodien sēdē būs iespēja šo komisijas lēmumu pārbalsot, tāpēc ar protesta akciju “jāpalīdz” viņiem saprast, ka “sieviete drīkst pieņemt lēmumu ziedot olšūnas arī tad, ja neplāno kļūt par māti”, kā arī ka “nedzemdējusi sieviete spēj lemt par savu ķermeni”.

1 komentārs