NBS rīcībā nonākusi viedierīce karavīru psiholoģiskās noturības noteikšanai

Pievienot komentāru

Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) rīcībā nonācis digitālais karavīru psiholoģiskās noturības noteikšanas asistents.

Tā ir Latvijā radīta ierīce, kas izstrādāta, sadarbojoties Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātei (RSU). Pēc būtības tas ir īpaši armijas vajadzībām izstrādāts planšetdators ar testa programmu, kurā ir vairāk nekā 300 dažādu jautājumu.

Ārēji jaunā viedierīce atgādina nelielu koferi. Taču tikai ārēji. Galvenais ir saturs – neliels, planšetdatoram līdzīgs agregāts. Īpašais koferis tapis praktisku iemeslu dēļ – to var un arī paredzēts izmantot arī ārvalstu misijās.

Oficiālais nosaukums ir sarežģīts – “datorizētas indivīda personības novērtēšanas sistēma”. Vienkāršāk sakot, īpašs tests, lai noteiktu, vai cilvēks tieši šobrīd ir gatavs dienestam.

NBS Nodrošinājuma pavēlniecības štāba vadības grupas vecākais psiholoģe Solvita Vaserberga norāda: “No šīs viedierīces varēs uzzināt personas profilu, kurā ir ļoti daudzas skalas, pēc kurām apmēram varam nojaust, kāds šobrīd ir karavīra vai kandidāta psihiskais stāvoklis, emocionālais fons, uzvedības iezīmes un tā tālāk.”

Paredzams, ka tās galvenais lietojums būs tieši pie jauno karavīru atlases. Taču ne mazāk būtiski ir, piemēram, noteikt, vai karavīrs neatrodas posttraumatiskā stresa apstākļos vai kādu citu pārdzīvojumu iespaidā.

“Pēc komandiera pasūtījuma, ja komandierim ir šāda vēlme noskaidrot karavīra psihisko stāvokli, tad viņš var sūtīt arī dienestā ilgstoši esošu karavīru arī uz diagnostiku,” saka Vaserberga.

Paļauties tikai uz viedierīces sniegtajiem rezultātiem gan nav paredzēts, lēmumu beigās tik un tā pieņem psihologs. Psiholoģiskais tests bruņotajos spēkos izmantots arī agrāk – taču tas bija aizgūts no ASV.

NBS galvenais psihologs Vilnis Čerņavskis norāda: “Šis ir vairāk adaptēts Latvijas videi, un to izstrādājuši Latvijas zinātnieki.”

Ierīce tapusi Latvijā, sadarbojoties divām universitātēm – RTU gādāja par uzbūvi, bet RSU par saturu. Ceļš līdz tai gan ilga trīs gadus.

RSU rektors Aigars Pētersonas saka: “Es domāju, mums ir nākotne sadarbībai; kā saka – sadarbībai liels spēks!”

Savukārt NBS komandieris Leonīds Kalniņš pauž: “Mēs no savas puses esam absolūti atbalstoši, lai nodrošinātu visas iespējas jums mūsu vidē lietot jūsu zināšanas un sniegt atbalstu Latvijas sabiedrībai, un būt gataviem aizsargāt Latviju.”

Šobrīd NBS rīcībā nodotās ierīces joprojām gan uzskatāmas par testa versiju. Galvenokārt, raugoties tieši uz to izturības iespējamiem uzlabojumiem. “Tas ir mans aicinājums to lietot, lauzt, diskutēt un padarīt vērtīgu,” saka RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra vadītājs Ainārs Stepens.

Papildus atbildēm uz jautājumiem tiek analizēts arī, cik ātrā laikā tās sniegtas, cik spēcīgi tiek spiests uz taustiņiem. Ierīces jau bijušas pie karavīriem Afganistānā. Tieši pēc šīs pieredzes papildus izveidoti īpaši koferi pārvadāšanai.