NBS komandieris kritizē Ulmaņa lēmumu atdot Latviju PSRS, vairs šāda situācija nebūs iespējama

20 komentāri

Latvijas armijai šogad apritēs simt gadu. Kā jubilejas ieskandināšanas vieta izvēlēta Liepāja, kur notika Latvijas un sabiedroto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde.

Bruņoto spēku komandieris pirmdien, 7. janvārī, solīja, ka vairs nebūs iespējams 1940. gada scenārijs, kad Kārlis Ulmanis vienpersoniski atdeva valsti okupantiem.

Liepājas Promenādes ostas piestātne pirmdien pārvērtusies par militāro pilsētiņu – uz galdiem izvietoti armijas ieroči, kurus jaunieši apskata ar lielu izbrīnu. Krastā militārā tehnika, ūdenī – Latvijas Jūras spēku štāba un apgādes kuģis “Virsaitis”, mīnu kuģis “Rūsiņš” un patruļkuģis “Skrunda”.

“Mēs īsā laikā esam spēruši lielu soli, uzbūvējot spēcīgu valsts aizsardzības sistēmu. Tas pats notika no 1919. gada līdz 1940. gadam. Ir milzīga attīstība gājusi. Pats galvenais, ka esam izdarījuši visu, lai nepieļautu kļūdas, kādas bija 1940. gadā. Tagad valsts drošība nav svarīga no vienas personas kā tādas,” norādīja NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

Jelgavā, kur pirms simts gadiem pulkvedis Oskars Kalpaks parakstīja pavēli par sev pakļauto vienību apvienošanu 1. Latviešu atsevišķajā  bataljonā, atklāta goda plāksne.

“Iedomājos, kā būtu man naktī ar kājām soļot uz Jelgavu. Tas ir tas, ko vēlos, – lai cilvēki aizdomātos. Kā tas bija, kad nebija nekā? Viņiem tajā laikā nebija ne ieroču, nekā, bet bija ticība,” bilda aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS).

Armijas simtgades svinības norisināsies pusotru gadu, kad tiks organizēti pasākumi hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā. Latvijas armija oficiāli izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919. gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no bermontiešu karaspēka.