Nāvējoša infekcija Rīgas zoodārzā paņēmusi sešu pavasarī izglābto roņu dzīvības

Pievienot komentāru
Nāvējoša infekcija Rīgas zoodārzā paņēmusi sešu pavasarī izglābto roņu dzīvības
AGNESE GULBE, LETA

Rīgas zoodārzā slimības prasījušas sešu roņu dzīvības. Visi šie dzīvnieki zoodārzā tika nogādāti pavasarī, un, visticamāk, kāds no ronēniem bijis inficēts. Un, iespējams, slimība aktivizējās iepriekšējā tveices periodā, kad ūdens temperatūra baseinā strauji pieauga.

Pavasarī Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) no jūras krasta Rīgas zoodārzā nogādāja vairāk nekā 20 roņu mazuļu. Drīz pēc izglābšanas smago traumu dēļ nomira septiņi. Savukārt izdzīvojušie spēkus atguva zoodārza baseinos. Jūnija beigās lielajā karstumā uzliesmoja infekcija.

 

“Šajā te karstajā laikā, kas bija jūnijā – pāri 30 grādiem, tad šajos baseinos bija ļoti grūti saglabāt roņiem atbilstošu ūdens kvalitāti, lai neizplatītos “Pseudomonas” infekcija, bija jābūt ūdenim vēsam un arī nedaudz iesāļam, kāds nu tas ir Baltijas jūrā. Lai nodrošinātu vēsu ūdeni, ir jānodrošina caurtece, ja ir caurtece, tad šis ūdens izskalojas,” skaidro Rīgas zoodārza valdes priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka.

Slimība prasīja sešu ronēnu dzīvības, bet dzīvi palika septiņi. No tiem divi jau aizvesti uz Belgradas Zooloģisko dārzu, vēl trīs pošas uz Ukrainu un Klaipēdu. Divus atlikušos ronēnus šīs nedēļas beigās atlaidīs jūrā pie Ventspils.

“Viņi ir apmēram 40 līdz 50 kilogrami svarā, tas liecina, ka viņi var pat vairākas nedēļas paši mācīties patstāvīgi medīt jūrā, un šī cerība, ka viņi tur izdzīvos, ir ļoti, ļoti liela,” pauž Līdaka.

Sākotnēji bija plānots, ka roņus jūrā atpakaļ laistu ar piestiprinātiem raidītājiem. Kopumā pasūtīti trīs aparāti, tomēr to piegāde aizkavējusies. Bez roņiem Rīgas zoodārzs gan nepaliks, – tur jau teju 20 gadus dzīvo roņu pāris Kristīne un Puika.

“Šie nelaimē nokļuvušie roņi tika izvietoti baseinos, kas tika būvēti ūdens putniem, bet vienkārši spiesta lieta tos izmantot ronēnu audzināšanai. Šie pēc definīcijas nav būvēti kā roņu baseini. Tā kā šeit mēs pildām tādu morālo pienākumu pret Latvijas dabu,” bilst Līdaka.

Nākotnē jūrā izglābtos ronēnus varētu turēt iekštelpu baseinos, piemēram, Nīlzirgu mītnē, ko vasaras sezonā šie dzīvnieki neizmanto.