NATO samits iezīmē jaunu ēru Baltijas valstu drošībā. Kas mainīsies?

Pievienot komentāru
NATO samits iezīmē jaunu ēru Baltijas valstu drošībā. Kas mainīsies?
Foto: LETA

Svarīgākās ziņas Latvijai šonedēļ pienāca no Varšavas. NATO valstu līderi sammitā apzīmogoja lēmumu Baltijas valstīs un Polijā izvietot pastāvīgus starptautiskus NATO spēkus.

No 2017.gada Polijā, Lietuvā, Latvijā un Igaunijā tiks izvietotas daudznacionālas bataljona lieluma kaujas grupas – tūkstoš karavīru katrā valstī. Latvijā kaujas grupu uzņēmusies vadīt Kanāda, un tajā dienēs arī Dānijas, Francijas, Polijas un Slovākijas karavīri. Igaunijā vadošā valsts būs Lielbritānija, Lietuvā – Vācija, bet Polijā savu bataljonu izvietos Amerikas savienotās valstis. Līdz šim nopietni NATO spēki nekad Eiropā nav bijuši izvietoti tālāk uz austrumiem par Vāciju.

“Mēs palielinām mūsu militāro klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā, taču nav šaubu, ka tā ir kā atbildes reakcija tam, ko Krievija izdarīja Ukrainā. Neviens nerunāja par jebkādu karaspēka izvietošanu Polijā un Baltijas valstīs pirms nelegālās Krimas aneksijas. Šī ir aizsardzības reakcija, tā ir proporcionāla un pilnībā atbilst visām mūsu līdzšinējām starptautiskajām saistībām,” norāda NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

“Šī ir vēsturē ierakstīta, ļoti nozīmīga diena, es domāju, ne tikai Latvijai, gan arī Kanādai, kā arī visam NATO kopumā tā ir milzīga izšķiršanās bijusi par to, kā realizēt Velsas samitā pieņemtos un iet tālāk,” teic aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

Savukārt bijusī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga komentējusi, ka ar šo NATO lēmumu tiek pielikts “pēdējais punkts arī jebkādai tukšai prātuļošanai” par to, vai uzbrukuma gadījumā Baltijas valstīm NATO tiešām iedarbinātu Ziemeļatlantijas līguma 5.pantu un tās aizsargātu. Šī ir lielākā NATO kolektīvo spēju stiprināšana kopš aukstā kara beigām.

Ģeopolitiskās situācijas dēļ NATO Varšavas samitu arī dēvē par svarīgāko kopš Berlīnes mūra krišanas, jo aliansei jātiek galā ar vairākiem smagiem izaicinājumiem – Krievijas apdraudējumu, grupējuma Daesh teroristu uzbrukumiem un neseno Lielbritānijas lēmumu izstāties no Eiropas savienības.

Video

Foto