NASA: 26.maijā būs skatāms šā gada vienīgais pilnīgais Mēness aptumsums; tas iegūs arī sarakanu nokrāsu

0 Komentāru
NASA: 26.maijā būs skatāms šā gada vienīgais pilnīgais Mēness aptumsums; tas iegūs arī sarakanu nokrāsu
IMAGO IMAGES/SCANPIX

Trešdien, 26.maijā, būs skatāms šā gada vienīgais pilnīgais Mēness aptumsums, kas ir viens no būtiskiem notikumiem, ko piedzīvos Mēness maija izskaņā, informē NASA.

Mēness atradīsies Zemes pretējā pusē, skatoties no Saules, un pilnībā būs apgaismots 2021. gada 26. maijā plkst. 6:13 pēc Centrālā dienasgaismas laika (CDT) , kas ir apmēram no plkst. 2.30-3 naktī pēc Latvijas laika. Agrās vietējo amerikāņu ciltis šo Pilnmēnesi sauca par Ziedu Mēnesi, jo tas bija gada laiks, kad pavasara ziedi parādījās pārpilnībā.

Salīdzinot ar citiem 2021. gada Pilnmēnešiem, šoreiz tas atradīsies vistuvāk Zemei, padarot to par gada lielāko pilnmēnesi. Tas ir tas, ko parasti sauc par “supermēnesi”. Supermēness ir Pilnmēness vai jauna mēness sakritība ar Mēness tuvāko punktu Zemei tā eliptiskajā orbītā, kā rezultātā Mēness no Zemes ir redzams lielākajā izmērā. Tomēr tas ne tikai rada spilgtumu un lielumu. Maija supermēness nes arī “super spēku”, mainot krāsu un kļūst sarkans.

Šā gada vienīgais pilnīgais Mēness aptumsums, kad tas iekļūs sarkanu krāsu, notiks 26. maijā un kopš pēdējās šādas reizes ir pagājuši gandrīz 2,5 gadi.

Pilns Mēness aptumsums notiek, kad Mēness pilnībā iziet cauri Zemes tumšajai ēnai jeb umbrai. Šāda veida aptumsuma laikā Mēness pamazām kļūst tumšāks, iegūstot rūsas vai asinssarkanu krāsu. Krāsa ir tik pārsteidzoša, ka šādus Mēness aptumsumus dažreiz sauc par Asins Mēnesi.

Pilna aptumsuma fāze būs redzama netālu no mēnessrādītāja ASV rietumos un Kanādā, visā Meksikā, lielākajā daļā Centrālamerikas un Ekvadoras, Peru rietumos, Čīles dienvidos un Argentīnā. Aptumsumu pilnībā var novērot Austrālijas austrumos, Jaunzēlandē un Klusā okeāna salās, tostarp Havaju salās. Atšķirībā no Saules aptumsuma, lai apskatītu šo Mēness aptumsumu, nebūs vajadzīgas īpašas brilles, vienkārši jādodas ārā un jātur galvu pavērstu pret debesīm.

“Cilvēki Havaju salās un Aleutu salās varēs redzēt visu šo aptumsumu – tas viņiem būs diezgan liels šovs,” sacīja NASA meteoroīdu vides biroja vadītājs Bils Kuks.

Aptumsums sāksies 26. maijā, plkst. 1.46, pēc Klusā okeāna laika (PDT), Mēnesim ieplūstot Zemes ēnas tumšākajā daļā plkst. 2.45. Daļa no tā paliks Zemes tumšajā ēnā līdz plkst. 5.53. Lai “noķertu” brīdi, kad visu Mēness virsmu aizsedz Zemes tumšā ēna, uz to jālūkojas augšup no plkst. 4.11 līdz 4.26 no rīta pēc Klusā okeāna laika.

0 Komentāru