Nākotnes Rīga: arhitekti sacenšas ar savām Laikmetīgās mākslas muzeja idejām

0 Komentāru
Nākotnes Rīga: arhitekti sacenšas ar savām Laikmetīgās mākslas muzeja idejām

Savas aprises lēnām pieņem ilgi gaidītais Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs. Pašlaik norisinās ēkas metu konkurss. Tajā ar savām idejām sacenšas septiņi arhitektu tandēmi. Kura ideja būs īstā: tas taps zināms jūnija beigās. Bet jau tagad visi iesaistītie saka, ka ēka būšot skaista: visi piedāvājumi esot interesanti un jebkurš no tiem iederētos Rīgas ainavā.

Pašlaik pļava Ganību dambja un Hanzas ielas krustojumā Rīgā ir tukša un visai neizteiksmīga, bet jau turpmākajos gados ainava pilnībā mainīsies – tieši šī vieta izvēlēta Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecībai. Ēkas projektēšana pacelta starptautiskā līmenī – par iespēju būvēt muzeju pašlaik sacenšas septiņi pašmāju un ārzemju arhitektu tandēmi. Tagad sākusies ieceru prezentēšana starptautiskajai žūrijai, kura arī nolems, kura no septiņām versijām sliesies Skanstes pļavās.

Projekta pasūtītāji – ABLV banka un Teterevu fonds – ir gandarīti par visiem piedāvājumiem.

Boriss Teterevs, mecenāts:

Es pat nevaru pateikt, kura no versijām man patīk vislabāk. Savu viedokli pateikšu pēc tam, kad žūrija būs izlēmusi. Bet visi darbi ir interesanti.

Katrs arhitektu tandēms piedāvā savu redzējumu, bet visus vieno vēlme Skanstes rajonu padarīt par Rīgas moderno centru, un muzejs varētu būt apkaimes enkurs, ap kuru pakāpeniski veidosies jaunā pilsētas daļa. Būtisks noteikums ir muzejam klāt plānot arī parku.

Kaspars Vanags, Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda pārstāvis:

Veidot šo muzeju ne tikai kā krātuves izrādes vietu, bet kā sociālas apmaiņas un iesaistes platformu, kas, manuprāt, ir ārkārtīgi būtiski laikmetīga mākslai. Arvien biežāk atsakās no redzamiem mākslas objektiem un vairāk fokusējas uz auditoriju un performancēm.

Pretendentu piedāvājumus atzinīgi vērtē arī neatkarīgie arhitekti, sakot, ka katra no versijām vērtīgi papildinās Rīgas ainavu.

Ieva Zībārte, arhitektūras kritiķe:

Mums iepriekšējie konkursi ir bijuši par ambīcijām, pompoziem sapņiem un lielu naudas izlietojumu. Šeit ir reālistiskāka pieeja, kas ir daudz tuvāka gan mūsu mentalitātei, gan ekonomiskajai situācijai.

Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecība notiek tikai par privātajiem līdzekļiem – mērķim atvēlēti 30 miljoni eiro. Konkursa rezultāts būs zināms mēneša beigās, bet muzeja atklāšana paredzēta 2021. gadā.

0 Komentāru