Nākamnedēļ kļūs pieejams līdz šim nepubliskotais VDK arhīvu saturs

0 Komentāru

Nākamnedēļ atvērsies jauna nodaļa garajā stāstā par “čekas maisiem” – internetā un Nacionālajā arhīvā kļūs pieejams līdz šim nepubliskotais VDK arhīvu saturs. Salīdzinot ar līdz šim publicēto aģentu kartotēku, apjoma ziņā tā būs daudz plašāka informācija, kas ļaus dziļāk ielūkoties padomju represīvās sistēmas būtībā.

Pērn decembrī internetā tika publiskotas vairāk nekā 4000 čekas aģentu kartītes, izraisot sabiedrībā plašu rezonansi. Taču tā ir tikai maza daļa no VDK dokumentiem, kuri ir Nacionālā arhīva rīcībā. Ar lielāko čekas maisu satura daļu visi interesenti varēs iepazīties maijā.

Saeimas deputāts, vēsturnieks Ritvars Jansons (NA) norāda: “Pirmkārt, es gribētu uzsvērt saraksti starp Valsts drošības komiteju un Komunistisko partiju. Šeit parādās šo abu divu institūciju savstarpēja loma cilvēku kontrolē okupācijas periodā.”

Tāpat paredzēts publiskot čekas aģentu reģistrācijas žurnālu, kas būšot pierādījums tam, ka 90.gados no maisiem kartītes netika izņemtas. Savukārt vēsturnieki uzsver VDK operatīvo lietu nozīmi, jo tajās atrodama, lai arī maza, tomēr daļa aģentu ziņojumu.

Vēsturnieks, VDK izpētes komisijas loceklis Gints Zelmenis pauž: “No tiem skaitļiem, ko man ir gadījies redzēt, Latvijā ir virs 400 VDK operatīvajam lietām. Man ir gadījies redzēt ziņas, ka savulaik 80.gados uz Krieviju tika aizvestas pāri par 22 000 operatīvo lietu. Bet labāk, ka ir mazumiņš, ko pētīt, nekā vispār nav ko.”

Visplašākā informācija būs pieejama elektroniskās pretizlūkošanas sistēmā “Delta”, kura tikai veiksmīgas sakritības dēļ Latvijā ir palikusi.

“Priekšvakarā VDK bija mēģinājuši “Deltu” iznīcināt, visas “Deltas” disketes bija izdzēstas, bet 90.gadu sākumā Latvijas speciālistiem bija izdevies daļu no izdzēstās informācijas atjaunot, un tas ir tas, ar ko mēs šodien strādājam,” norāda Zelmenis.

Ņemot vērā milzīgo informācijas apjomu, ar “Deltas” saturu varēs iepazīties tikai Nacionālajā arhīvā, kur tas būs pieejams nerediģēts ar iesaistīto personu datiem. Savukārt Līdz Jāņiem plānots publicēt arī bijušās VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēku, kura kļūmes dēļ nebija iekļauta likumā, un 109 aģentu vārdi līdz šim nav atklāti.

0 Komentāru