Nākamgad Rīgas centru rotās valsts simtgadei veltīta aleja

3 komentāri

Atzīmējot Latvijas 100 gadu jubileju, Rīgas centrā plāno veidot simtgades aleju. Patlaban izsludināts atklāts skiču konkurss, kurā ar savām idejām var piedalīties ikviens.

Jauno simtgades aleju plānots veidot pie Nacionālā teātra, kanālmalas un pie gājēju ceļa visā tā garumā. Ideju autori šoreiz var būt ļoti radoši, jo konkursa nolikumā šoreiz nav paredzēti ne mākslinieciski, ne citi ierobežojumi.

Alejas veidošanas iniciatīva nāk no Nacionālā teātra un pašvaldības, lai pēc simtgades galvaspilsētā atstātu kādu paliekošu un ilglaicīgu liecību par apaļo jubileju.  Nacionālā teātra vadītājs  uzsver, ka pārredzamā nākotnē teātris pārņems arī tagadējo tenisa kortu teritoriju, kur plānots veidot vēl vienu skatītāju zāli ar ieeju no kanāla puses.

Ojārs Rubenis
Nacionālā teātra direktors

Pats galvenais ir, kādā veidā šie objekti, objekts, instalācija vai soliņu grupa savelk kopā no Valdemāra ielas visu šo aleju līdz bijušai bioloģijas, ja nemaldos, fakultātei. Lai šī aleja izveidojas rīdziniekiem par tādu sajūtu gammu, kurā viņi saprot, ka viņi ir pie vēsturiskas ēkas, kur dibināta Latvijas valsts, ka viņi ir pie teātra un viņiem vienkārši ir patīkami šeit uzturēties.

Teātra vadītājs arī pieļauj, ka konkurss varētu risināties pat vairāku gadu garumā, vispirms izvietojot pirmos objektus, bet vēlāk papildinot ar jaunām idejām, piemēram, piestātnes veidošanu kanālmalā. Iesniegtās idejas izskatīs žūrijas komisija, kurā darbosies Ojārs Rubenis, Juris Dambis, Jānis Dripe, Māra Lāce, vairāki domes Īpašuma departamenta pārstāvji un Mākslas akadēmijas profesors Aleksejs Naumovs. Viņš cer, ka no ideju autoriem varēs sagaidīt arī drosmīgus un ekstravagantus risinājumus.

Aleksejs Naumovs
Te var nebūt tādas tradicionālas lietas vai

Mākslas akadēmijas profesorspiemineklis. Jo te tāda interesanta vieta, koki un es domāju, ka te varētu būt arī nekas, – gaisma, kaut kādi stari vai kaut kāds objekts, kas var atdzīvināties, kad nāk tumsa, lai būtu jautrāk, foršāk un interesantāk būtu staigāt un nebūtu bail iet.

Naumovs arī uzsver, ka šī ir lieliska iespēja māksliniekiem īstenot savas idejas un papildināt pilsētvidi ar jauniem objektiem. LNT aptaujātie iedzīvotāji alejas teritorijai iesaka dažādus papildinājumus.

Agita
Rīdziniece

Kaut kāds labs laikmetīgās mākslas objekts. Vērtīgs jā. Kvalitatīvu labu mākslas darbu ārējā pilsētvidē ir ļoti maz.

Vilma
Rīdziniece

Mani iepriecinātu, ja tur varētu staigāt un skatīties skaistas puķes un gleznas būtu kaut kur izstādītas, būtu baigi forši. Ja uztaisa nojumīti un aiz stikla, nemaz nebūtu slikti.

Igors
Rīdzinieks

Vakaros droši vien gribētos vairāk apgaismojuma, jo salīdzinot ar citām galvaspilsētām Rīgā ir tumšs.

Savas idejas un priekšlikumus var iesniegt Rīgas domes Īpašuma departamentā. Konkursa pirmo vietu ieguvējiem paredzētas arī naudas balvas 4000, 2500 un 1500 eiro vērtībā, kā arī divas veicināšanas balvas.

Kopumā dome projektam plāno atvēlēt līdz 135 000 eiro, tomēr ja iesniegtās skices nebūšot kvalitatīvas, sludināšot atkārtotu konkursu.