Nabadzība valstī – ministrija plāno vairāk atbalstīt daudzbērnu ģimenes un pensionārus

5 komentāri

Tikmēr Labklājības ministrija kaļ plānus, kā Latvijā samazināt nabadzību. Pēc oficiālās statistikas, nabadzības riskam Latvijā pakļauta aptuveni piektdaļa iedzīvotāju. Labklājības ministrijas plāns paredz nākamo triju gadu laikā paaugstināt dažādus pabalstus un minimālo vecuma pensiju. Vai šīs ieceres īstenosies, pagaidām nav skaidrs. Pašvaldības dusmīgas, ka atbildība par nabadzības mazināšanu daļēji uzlikta uz vietvaru pleciem, bet nauda netiek solīta.

Labklājības ministrijas sagatavoto nabadzības apkarošanas plānu paredzēts iedarbināt nākamgad. Vispirms paaugstinās pabalstu par trešo bērnu un pārskatīs pensiju indeksāciju.

Nākamgad ģimenes valsts pabalstu par trešo bērnu plānots palielināt līdz 50,07 eiro. Gadu vēlāk līdz 188 eiro varētu paaugstināt ienākumu līmeni, kad var pretendēt uz trūcīgās personas statusu un dažādiem pabalstiem. Savukārt garantēto minimālo ienākumu noteikt 94 eiro apmērā. Tāpat paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju cilvēkiem ar lielu darba stāžu – līdz 94 eiro. 2020. gadā plānots reformēt dzīvokļa pabalsta sistēmu.  Nabadzības riskam visvairāk pakļautie ir ģimenes ar bērniem un veci cilvēki.

Nabadzības mazināšanai trīs gadu laikā plānots tērēt vairāk nekā 75 miljonus eiro, tostarp 36 miljonus no Labklājības ministrijas budžeta, bet vairāk nekā 38 miljonus no pašvaldību budžeta. Novados ar šādu finansēšanas shēmu nav apmierināti.

Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis piebilda, ka nabadzības apkarošanas plānu nedrīkst skatīt atrauti no Finanšu ministrijas iecerētās nodokļu reformas. Uz to pašu norāda arī sociālo jautājumu eksperti. Labklājības ministrijas plāns esot novecojis.

Labklājības ministrijas sagatavotais nabadzības apkarošanas plāns vēl būs jāskata valdībā. Visticamāk, šajā plānā vēl būs daudz korekciju.