Komentāri

Mūsdienās tā vairs neražo. Tā par gadsimtu un pat senākām klavierēm, pianīniem un klavesīniem saka meistars Jānis Kalniņš. Viņš šos instrumentus zina līdz pat sīkākajai detaļai, jo restaurējot dod tiem otru dzīvi.  Darbs ir laikietilpīgs, tādēļ gala izmaksas var sasniegt pat vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Jānis Kalniņš plašāk ir zināms kā ērģelmeistars. Dievnamu galvenos mūzikas instrumentus viņš  gan restaurē, gan veido pilnīgi jaunus. Taču pēdējos gados viņa sirds un arī rokas ķērušās pie senu klavieru labošanas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Senie instrumenti šajā darbnīcā nonākuši dažādos ceļos. Vienojošais faktors gan ir viens – iepriekšējiem īpašniekiem tas kļuvis lieks. Un tie tik un tā no tiem būtu atbrīvojušies.

“Kādreiz ir piederējis turīgai ģimenei, jo maksā dārgāk par Steinway. Viss ir labojams. Jautājums, vai ir to vērts. Vidēji, lai no tāda līmeņa flīģeļa uztaisītu par spēlējamu instrumentu izmaksas ir ap 10 000 eiro,” stāsta Kalniņš. Tas var šķist dārgi, bet jauns mūsdienu koncertflīģelis maksā sākot no 100 tūkstošiem.

Teju visi instrumenti ir sliktā vai ļoti sliktā stāvoklī. Meistars to skaidro, ka savas dzīves laikā tie redzējuši revolūciju, divus karus, padomju laikus.  Taču ir arī izņēmumi. Viens no tiem atrodas Kalniņa mājas viesistabā. Pie Tressel firmas instrumenta viņš mēdz arī piesēsties un spēlēt.

Daudzi cilvēki savas vecās klavieres ir vienkārši atdāvinājuši, tādēļ vienu brīdi darbnīcā kļuva par šauru. Risinājums tika rasts ar Ugāles bijušās slimnīcas telpās. Lūk, šeit visur tās arī izvietotas. Kopumā esot ap 50. Lielākajai daļai instrumentu, visticamāk, nebūs lemts piedzīvot atdzimšanu un skanēt no jauna. Tādēļ nākotnē Kalniņš plāno tās vienkārši izlikt apskatei.

Tiem, kuriem ir pašiem savi vēsturiskie instrumenti, šobrīd nav kur likt, bet šķirties arī negribas, Jānis Kalniņš piedāvā tās arī vienkārši uzglabāt. Vietas tagad ir pietiekoši.

Foto:

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl