”Mums jāsalst, bet bēgļi dzīvos siltumā” – reģionu iedzīvotāji nav mierā ar imigrantu priekšrocībām

2 komentāri
”Mums jāsalst, bet bēgļi dzīvos siltumā” – reģionu iedzīvotāji nav mierā ar imigrantu priekšrocībām
Foto: F64

Valdības bēgļu plāns, kas bija iestidzis finanšu aprēķinos un ar tiem saistītos iebildumos, šonedēļ beidzot pieņemts. Bet jau dienu vēlāk savu neapmierinātību ar šo dokumentu, tāpat kā ar samazināto pabalstu, kuru maksās bēgļiem – un tie ir 139 eiro, skaļi pauda pašvaldības, kurām valdība faktiski pateikusi: lūdzu, te ir patvēruma meklētāji, dariet un rīkojieties! Kāds ir šis bēgļu plāns, kā tiks tērēti atvēlētie miljoni un kāda būs rīcība ārzemnieku integrācijai?

Ne gluži kā vergu tirgū – šo jā, šo nē -, bet Latvija izvēlēsies 531 sīrieti un irākieti pēc principa: ģimenes ar bērniem, viens no pieaugušajiem runā kādā no Eiropas valodām. Viņu atvešana izmaksās nepilnus 2,5 miljonus eiro. Patvēruma meklētāju centra Muciniekos paplašināšana un papildus citas telpas īslaicīgai izmitināšanai kā vislielākie izdevumi – 5,1 miljons eiro.

Barošana, veselības pārbaude un ārstēšana, dokumentu kārtošana – vairāk nekā 2.5 miljonus eiro. Tostarp arī karantīnas zonas izveidei, ja svešinieki atved kādu bīstamu slimību. Taču, lai bēgļi nenonāk reanimācijā, viņiem mācīs pat atpazīt indīgās sēnes mūsu mežos. Izsalkuma mazināšanai daži Vācijā esot nomiruši no mušmirēm. Integrācijas un latviešu valodas kursi, tulki, subsidētās darba vietas, un konsultanti izmaksās 4,6 miljonus eiro. Tātad kopsummā vārda “solidaritāte” vērtība ir 15 miljoni eiro.

Skaties video!

Rūjiena, pilsēta Ziemeļvidzemē. Te apzinās – bēgļi varētu izvēlēties Rūjienas novadu par savu dzīvesvietu, bet pašvaldība nejūtas tam gatava. Rūjienas novada sociālā dienesta vadītāju pārsteidz – lai arī valdība vēlas uzgrūst bēgļu integrācijas smagumu tieši uz pašvaldību pleciem un pirmie patvēruma meklētāji Latvijā tiks ievesti šoziem, Rīgas kungi neliekoties pagaidām ne zinis.

Iekšlietu ministrijas sagatavotais bēgļu uzņemšanas un integrācijas plāns kā atvieglojumu pašvaldībām paredz katram bēglim uz gadu no valsts naudas piešķirt mentoru. Tādu kā aukle, kas visu parādās, teju vai aiz rokas izvadās un vajadzīgajās iestādēs visu risinās. Un šo pazemojumu bēgļi sāks izjust pēc Latvijā pavadītajiem pirmajiem trim mēnešiem. Tieši pēc tik īsa laika viņiem būs jāpamet patvērumu meklētāju centrs Muceniekos un kādā no Latvijas pašvaldībām jāsāk izdzīvošana trūcīgo personu statusā.

Valdība grib atkratīties no reālas atbildības, – šonedēļ premjerei Straujumai pārmeta novadu vadītāji. Sekas – krīžu centros, patversmēs un labdarības organizācijās, kas no bēgļu plāna daudzajiem miljoniem saņems – precīzi neko. Vēloties izpatikt pret bēgļiem visnegatīvāk noskaņotajiem vēlētājiem, valdības partijas izlikās nedzirdam pat bēgļu uzņemšanas plāna darba grupu.

Kur bēgļi dzīvos? – šis ir jautājums pilnīgi visām pašvaldībām Latvijā. To īpašumos gan ir šādas nepabeigtas jaunbūves kā šī, piemēram, Rūjienā, vai mājokļi ļoti sliktā tehniskā stāvoklī. Bet valdība šonedēļ jau pateikusi – tā nedos valsts naudu pašvaldības mājokļu renovācijai remontam, tikmēr pašvaldības saka, tas draud ar bēgļu izmitināšanas krīzi, jo jau esošā dzīvokļu gaidīšanas rinda ir pārāk gara.

Turklāt likums aizliedz bēgļus nolikt priekšgalā pašvaldību mājokļu rindai. Tas gan nebūtu situācijā, ja ”Privatizācijas aģentūra” ļautu bēgļiem ievākties valstij piederošajos 213 dzīvokļos dažādās pilsētās. Rūjienas domes īpašumu nodaļas vadītājs ved rādīt Privatizācijas aģentūras īpašumu, kurā no 18 dzīvokļiem šobrīd tukši un neizmantoti ir 14. Tātad te jau vien varētu izmitināt 14 bēgļu ģimenes. Vismaz 40 cilvēkus.

Mājas tehniskais stāvoklis ir slikts, ir problēma ar inženierkomunikācijām, kā arī telpu stāvoklis ir ļoti slikts. Ja šeit ievāktos bēgļu ģimenes, tās te sveicinātu Ilonas tantes vistu un pīļu bari. Tiesa gan, pati Ilona nebūt nav priecīga par šādu ziņu. “Tas ir interesanti – mums nav apkures, bet bēgļiem apkure būs, ko? Tas nav pareizi. Mums ir pašiem jākurina, bet bēgļiem būs viss. Pa visu lielo māju palikuši vairs tikai pieci cilvēki, jo nav taču apkures, mēs salstam,” teic sieviete.

“Tās summas, kas ir aprēķinātas bēgļiem, tās ir nepareizi izrēķinātas. Tomēr pašu savējiem iedzīvotājiem vajag vairāk. Šajā mājā gribētu sev bēgļus? Nu negribētu gan, godīgi sakot,” viņa atzīst.

Ilona saka, – apsaimniekotājs ilgstoši neesot licies ne zinis par pašiem rūjieniešiem, bet, kad jāmeklē risinājums svešzemju bēgļu izmitināšanai, tad Privatizācijas aģentūra piedāvā pašvaldībai šo māju savest kārtībā. Bēgļu uzņemšanas plāns lielā mērā balstās uz kaut ko iracionālu – cerībām. Cerību, ka bēgļi jau trešajā mēnesī pēc ierašanās Latvijā atradīs labi apmaksātu darbu un paši spēs kaut ko noīrēt. Cerību, ka darba devēji varētu nodrošināt bezmaksas mājokli.

Daļa Rūjienas tāpat kā citu pārējo novadu uzņēmēju jau izrādījuši interesi par Sīrijas bēgļu iespējamo nodarbināšanu. Šis mežizstrādes  uzņēmums nepiedāvā dzīvesvietu. Turklāt neesot pārliecības par  bēgļu darba ražīgumu. Tikai parazitēt uz sociālajiem pabalstiem nevarēs. Iekšlietu ministrijas jaunie noteikumi bēgļiem paredz – pabalsts bankas kontā būs ieskaitīts tikai ja bēgļi izpildīs savu pienākumu – iesaistīsies darba meklēšanas un latviešu kultūras integrācijas procesos.

2 komentāri