Mediķi stāsta par smagajiem darba apstākļiem, kopjot un ārstējot Covid-19 pacientus

5 komentāri

“Robežu starp ārstu un sanitāru vairs nav. Pacients jāpabaro, jāmaina pamperi, un pēc iespējas mazāk cilvēkiem jāuzturas palātā,” tā par notiekošo stāsta ārsti, kuri ikdienā rūpējas par Covid-19 slimniekiem.

Mediķi stundām strādā aizsargtērpā – tajā esot, nav iespējas ne paēst, ne padzerties. Modernās tehnoloģijas atslogo daļu no uzdevumiem, taču darbs tāpat ir ļoti intensīvs.

Parasti pacientu pārpildītie Gaiļezera slimnīcas gaiteņi tukši. Atsevišķā nodalījumā ierīkota Covid-19 slimnieku zona. Tajā ārstējas vīrusa sasirgušie, kuriem ir arī citas slimības.

“Kas attiecas uz apģērbu, trīs līdz četras stundas varam izturēt kostīmā. Dehidrācija, nedrīkstam ne ēst, ne dzert, ne apmeklēt tualeti. Mums ir jāiztur! Strādājot ar pacientiem, jānodrošina funkcijas, pacients jāpabaro, ja nav ēdis, jāmaina pampers. Visiem ir jādara viss, lai pēc iespējas mazāk cilvēku uzturētos palātā,” stāsta slimnīcas neiroloģe Rūta Ozoliņa.

Digitālais laikmets ļauj ārstu ikdienu atvieglot, piemēram, izmantojot video novērošanas ierīces, lai uzraudzītu, kas notiek palātā. Sanāksmes notiek, izmantojot videokonferenču iespējas.

“Pienāca ārkārtas situācija, es tajā laikā atgriezos no ārzemēm. Arī man bija jāievēro pašizolācijā. Sapratu, ka slimnīcu nevaru pamest nelaimē. Vajadzīga saziņa ar kolēģiem, un tad atklājām, cik ērti var strādāt “Zoom” platformā,” norāda BKUS virsārste Renāte Snipe.

Arī pacientus konsultēt var digitālā vidē. Mediķi akcentē, – šis laiks pierāda, cik svarīgi ārstēšanā ir cilvēcīgā saskarsme, kaut vai acu kontakts.

“Bērnu slimnīcā dienā parasti uz konsultācijām ieradās ap 400-600 pacientu, un rinda uz konsultāciju vēl pirms krīzes mēdza iestiepties pat četru mēnešu garumā. Cik ilgi būs ārkārtas situācija, mediķi nevar zināt, un digitālā konsultēšana kaut nedaudz, bet tomēr samazina rindu un ļauj sniegt noderīgu informāciju pacientiem,” bilst Snipe.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!