Mulsinoša aina: pēc papildu naudas veselības aprūpei rindas uz vairākiem pakalpojumiem pat pieaugušas

0 Komentāru

Arī pēc papildu naudas piešķiršanas veselības aprūpei rindas uz daudziem ārstniecības pakalpojumiem nevis samazinājušās, bet pat būtiski augušas.

Šogad veselības nozarē papildus tiks iepludināti 200 miljoni eiro ārstu atalgojuma palielināšanai un rindu mazināšanai, kopumā budžetam sasniedzot miljardu eiro.

Tomēr, izpētot Nacionālā veselības dienesta datus par pakalpojumu pieejamību, atklājas mulsinoša aina, – vienlīdz ar rindu mazināšanos daudziem pakalpojumiem, piemēram, plānveida izmeklējumiem, lielai daļai pakalpojumu rindas pat būtiski pieaugušas.

It sevišķi tas vērojams plānveida konsultāciju jomā. Viens no iemesliem esot Nacionālā veselības dienesta prasība pakalpojumu rindas reģistrēt līdz gada beigām, bet otrs – pakalpojumu tarifā ierēķinātās ārstu algas – daudziem ambulatoriem pakalpojumiem šis elements joprojām esot nožēlojami zems, tā norāda “Veselības centra 4” vadītājs Māris Rēvalds.

“Ir jomas, kur viss ir kārtībā ar pakalpojumiem, un līdz ar to arī rindas rūk, kur nauda iedošana palīdz. Bet tā bēdu ieleja ir tā sadaļa, kas parasti ir ārstu konsultācijas, un tur starpība ir divas, trīs un pat četras reizes starp cenām, ko maksā valsts un kādas ir brīvajā tirgū. Kāpēc strādāt valsts apmaksātā segmentā, ja var brīvajā tirgū to darīt trīs četras reizes dārgāk. Un rodas paradoksāla situācija, ka nauda ir, bet nav kas to apgūst,” viņš saka.

Par to, ka lielo tarifu atšķirību dēļ rodas problēmas ar pakalpojumu pieejamību, saskaras daudzas medicīnas iestādes, bet plašāk situāciju skaidrosim ziņās astoņos.

0 Komentāru