“Monopols turpina slēpto uzvaras gājienu!” Apkaimju biedrība skeptiska par atkritumu lietas tiesvedības iznākumu

Pievienot komentāru
“Monopols turpina slēpto uzvaras gājienu!” Apkaimju biedrība skeptiska par atkritumu lietas tiesvedības iznākumu
KASPARS KRAFTS, F64

Līdz ar monopola situācijas iesaldēšanu Rīgas atkritumu saimniecībā formāli izsludinātais ārkārtas stāvoklis ir spēkā, taču vismaz pagaidām atkritumu krīzes Rīgā nav. Daļai rīdzinieku gan ir jāpārslēdz līdzšinējie līgumi.

Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) skaidro, ka vismaz trīs mēnešus viss ritēs pa vecam. Taču pretmonopola aktīvisti uzskata, ka kopumā šī apšaubāmā reforma turpina savu uzvaras gājienu.

Jau nākamnedēļ paredzēta pirmā tiesas sēde strīdā starp Rīgas somi un Konkurences padomi (KP). Tikmēr trīs mēnešus atkritumu apsaimniekotāji apņēmušies izvest atkritumus pēc vecajiem tarifiem, kā iepriekš. Rīgas mērs mierina iedzīvotājus, ka pārejas laikā viss notiek pa vecam. Pagaidām pašvaldība sūdzības par atkritumu izvešanu no iedzīvotājiem neesot saņemtas.

“Ja lēmums par “Tīrīgu” nebūs pieņemts trīs mēnešu laikā, pēc mēnešiem diviem sāksim veikt jaunu sarunu procedūru, kas var darboties līdz tam, kad nebūs zināms galīgais rezultāts,” norāda Burovs.

Rīgas Apkaimju biedrība asi kritizē pašvaldības vadības rīcību, iestājoties par atkritumu monopolu.

Rīgas apkaimju biedrības vadītājs Kaspars Spunde pauž: “Esam pārsteigti, ka Rīgas dome vispār saņēmās drosmi un aizgāja uz tiesu strīdēties ar KP. Tas raisa jautājumus. Kā pusē ir Rīgas domes vadība, ja neizstāv rīdzinieku intereses, iestājas monopola pusē, vai mums tāda dome vispār ir vajadzīga?”

Burovs gan akcentē, ka monopola situācijā iedzīvotājiem atkritumu izvešanas cena nemainīsies. Tiesa gan, var mainīties vairākas citas izmaksu pozīcijas.

“Protams, var mainīties PVN, no jaunā gada mainās dabas resursu nodoklis tiem, kas nešķiro atkritumus, var mainīties arī degvielas cenas,” bilst Burovs.

Vienlaikus viņš arī sniedz padomu iedzīvotājiem, kas jau noslēguši līgumus ar “Tīrīgu”. “Es ieteiktu šo līgumu neizmest miskastē. Vajadzētu nolikt malā. Gaidām tiesas rezultātu,” iesaka Burovs.

Savukārt Spunde norāda: “Labākais risinājums, ja rīdzinieki varētu izvēlēties savu atkritumu apsaimniekotāju. Tā situācija kā ir tagad – monopols turpina savu slēpto uzvaras gājienu. Pateicoties VARAM ministram, kas izlobēja, ka Rīgā ievieš ārkārtas situāciju, atraisīja RD rokas, viņi varēja turpināt iepirkuma sarunas. Tas, ko redzam, – Rīgā no 15. septembra operē pusotrs pakalpojuma sniedzējs!”

Tādēļ jau radušās pirmās problēmas. No atkritumu apsaimniekošanas biznesa aizejošā  “Pilsētvides servisa” klienti aicināti sazināties ar vides apsaimniekotāju “Eco Baltia vide” par turpmāku atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, jo uzņēmumam patlaban nav pieejama “Pilsētvides servisa” privātpersonu klientu kontaktinformācija.

Uzņēmums “Clean R” nodrošina atkritumu izvešanu “Pilsētvides servisa” klientiem juridiskajām personām, bet “Clean R” darbiniekiem nav izdevies piekļūt un iztukšot 8% sadzīves atkritumu konteineru, jo nebija pieejamas konteineru atslēgas vai vārtu pultis.