Monētas, piekariņi, krustiņi… “Melnie arheologi” turpina biznesu, neskatoties uz kriminālatbildību

0 Komentāru

Ar šo gadu ir ieviesta kriminālatbildība par valstij piederošu senlietu iegūšanu, glabāšanu, pārvietošanu un pārdošanu. Tas “melnos arheologus” neaptur. Tomēr arheoloģisko priekšmetu skaits no Latvijas, kas ir izlikti pārdošanai internetā, ir ievērojami sarucis.

Šogad pēc kriminālatbildības ieviešanas par senlietu iegūšanu un realizāciju neviens process vēl nav ierosināts. Tomēr gan policija, gan Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) monitorē kolekcionāriem domātās interneta vietnes. Senlaiku monētas, piekariņi, krustiņi, aproces – visi priekšmeti , kas ir vecāki par 17. gadsimtu, pieskaitāmi pie senlietām. Lielāko daļu no tiem mantrači iegūst vecajos pilskalnos un apbedījumu vietās. Aplasot senlietas, mantrači iznīcina vēsturiski svarīgu kontekstu, kuru vairs nav iespējams atjaunot.

Sandra Zirne
VKPAI Arheoloģijas un vēstures nodaļas vadītāja

Tiek postītas arheoloģiskās vietas. Un tiek iznīcināta informācija. Jo galvenokārt tā ir vēsture, ko mēs visi mācamies, ko mēs lasām, kas ir skolu programmās, tā tiek noplacināta. Mēs par daudz ko jau vairs neuzzināsim.

Pēdējo septiņu gadu laikā Latvijā konstatētas 125 nelikumīgas rakšanas. Per senlietu iegūšanu, glabāšanu, pārvietošanu un pārdošanu var sodīt ar brīvības apņemšanu līdz vienam gadam.

0 Komentāru