Mobilais veselības aprūpes centrs desmit gados kļuvis par nozīmīgu palīgu bērnu ārstu trūkuma risināšanā

0 Komentāru

Jau 10 gadus pa Latviju ceļo īpašs mobilais veselības aprūpes centrs, kurš ar ziedotāju palīdzību sniedz iespēju dažādu ārstu konsultācijas saņemt tiem bērniem, kuriem dzīves vietas tuvumā speciālistu pieejamība ir ierobežota, un nu jau kļuvis par nozīmīgu palīgu daudzo šādu vietu dēļ, vēsta TV3 Ziņas.

10 gadi mobilajam veselības centram. Tas joprojām palīdz risināt bērnu speciālistu trūkumu reģionos.

Vairāk nekā 12 metrus garais veselības centrs uz riteņiem ik gadu apbraukā aptuveni 40 dažādas apdzīvotas vietas Latvijā. Un tikai tajā pie kāda no 10 bērnu speciālistiem ik gadu konsultācijas saņem vairāk nekā 4500 bērnu.

Mobilā veselības aprūpes centra mērķis ir sniegt dažādus medicīniskos pakalpojumus bērniem visā Latvijā, īpaši, attālākajos lauku reģionos, taču ne tikai. Medicīnas speciālistu trūkuma un bieži vien arī ģimenes rocības vai citu iemeslu dēļ, ierobežotas iespējas saņemt medicīnisko palīdzību savlaicīgi ir bērniem visā Latvijā.

“Dažādu iemeslu dēļ ģimenes nevar aizbraukt uz galvaspilsētu pie ārsta. Un, ja mēs neaizbrauktu pie viņiem, tuvāk viņu mājām, tad, iespējams, šie bērni netiktu aizvesti pie ārsta un netiktu diagnosticētas kādas slimības to pašā sākumā,” spriež mobilā veselības aprūpes centra direktore Zane Gedroviča.

Tādēļ bērnu veselības centrs nu jau 10 gadus, ņemot talkā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistus, divas, trīs reizes nedēļā dodas pakalpojumus sniegt tur, kur bērniem tas nepieciešams. Šajā laikā konsultācijas saņēmuši vairāk nekā 40 000 bērnu un nu jau veselības buss kļuvis par vienu no tām labdarības organizāciju akcijām, kura “lāpa caurumus” Latvijas veselības sistēmā.

“Pieprasītākie ārsti ir oftamologs, neirologs un alergologs. Tālāk ir dažādi pakalpojumi – gastroenterologs, dermatologs, logopēds…. …Principā grafiks aizpildās divus, trīs mēnešus uz priekšu. Un mēs nekad neesam saskārušies ar problēmu, ka grafiks neaizpildās vai kāds bērns neatnāk. Un tas norāda, ka šie speciālisti ir nepieciešami un mūsu pakalpojumi ir nepieciešami,” saka mobilā veselības aprūpes centra direktore.

Īpašais kravas auto ir divi ārstu kabineti. Viens no tiem īpaši piemērots acu ārsta konsultācijām.

Tie gaismas refleksiņi, kas ir zīlītēs skaties…Skaties ar vienu, skaties ar otru.

Un acu ārsts arī pieprasītākais speciālists. Mediķi norāda, bērniem problēmas ar acīm bijusi liela problēma jau iepriekš, taču pandēmijas laikā, kad daudz vairāk laika jāpavada pie ekrāniem, viņiem bažas, ka acu problēmas būs saasinājušās.

Bērnu acu ārste Marija Krūmiņa

“Visu laiku, strādājot tuvumā, tuvumā strādā mūsu akumulācijas muskulis, kurš atrodas acī iekšā. Ja tas saprindzinās, mēs labi redzam tuvumā. Ja tas atslābst, mēs labāk redzam tālumā. Un bērnu vecumā, to sasprindzinot, tas muskulis stiepjas ābola garumā. Un, jo garāks acs ābols, jo lielāka tuvredzības pakāpe. Tā kā tas ir pilnīgi pamatoti.”

Mobilo veselības centru pieteikt savā vietvarā var ģimenes ārsti, sociālajiem dienestiem vai izglītības iestādēm.

0 Komentāru