Mītplēši. Kritiskās domāšanas projekts ar humora piesitienu

0 Komentāru
Mītplēši. Kritiskās domāšanas projekts ar humora piesitienu
Kritiskās domāšanas projekta Mītplēši logo (Zuarguss)

Vai esat piedzīvojuši situāciju, kad pieņemtais lēmums ir radījis lielu vilšanos vēlāk dzīvē?
Iemesli var būt dažādi, bet, lielākoties, tie ir divi: a. no Jums neatkarīgu apstākļu dēļ kaut kas izmainījās un rezultāts atšķiras no iecerētā; b. neesat pirms tam pietiekami rūpīgi izanalizējis situāciju, Jums vienkārši trūka zināšanas vai arī nepiefiksējāt to, cik daudz šajā jautājumā nezinat.

Otrais punkts šajā visā ir tas, kur mums dzīvē var ļoti palīdzēt kritiskā domāšana. Ne tikai, lai analizētu, ko raksta masu mediji, bet arī lemjot par dažādiem dzīves jautājumiem, izvēlēm. Tāpēc, ka bieži vien mēs pieņemam lēmumus, balstoties uz kaut kādiem mītiem jeb priekšstatiem, kas dažkārt ir ļoti nepilnīgi.

Nesen, braucot taksometrā, no gados jauna šofera uzzināju, ka viņš pašlaik strādā par auto vadītāju, lai nopelnītu naudu studijām Londonā. Atbildot uz manu jautājumu par to, ko viņš studēs, vadītājs minēja jurisprudences tēmu. Šī joma, viņaprāt, nodrošinās pietiekami lielu stabilitāti nākotnē. Savukārt uz jautājumu par to, vai mākslīgais intelekts pēc kāda laika nepārņems šos darbus, viņam skaidras atbildes nebija. Godīgi jāpiebilst – atbilde nav viennozīmīga, taču attīstības tendences rāda, ka juridiskajā jomā dažus diagnostikas, sistēmiskās analīzes un citus birokrātiskos darbus mākslīgais intelekts jau tagad var darīt un ar katru nākamo gadu varēs darīt arvien labāk nekā cilvēks. Tas nozīmē, ka nākotnē cilvēkam šie darbi, iespējams, nebūs jādara, jo mākslīgais intelekts vienkārši to paveiks ātrāk un labāk. Un tā “nākotne” ir tepat netālu – 5 līdz 10 gadi. Protams, pastāv nianses par to, kurš komunicēs ar cilvēkiem, kurš palīdzēs juridiskajos jautājumos ar cilvēcisku atbalstu un citi jautājumi, bet mākslīgā intelekta aspekts noteikti jau tagad ir jāņem vērā. Katrā ziņā, nevajag paļauties uz mītu, ka juristi ir bijuši kopš senās Romas laikiem, tāpēc tagad jau nekas nemainīsies.

Tas, ko nolems darīt taksometra šoferis, ir viņa paša ziņā. Taču ir ļoti labi, ja mums ir informācija, kas ļauj labāk un izsvērtāk pieņemt lēmumus, palīdzot izvairīties no situācijām, kas var izrādīties ar lieliem izaicinājumiem jau pavisam drīzā nākotnē.

Projekts Mītplēši apspēlēs to kā mēs varam strādāt ar mītiem mūsu galvās. Jo viena no emocionālā intelekta pamata metodēm ir savu priekšstatu analīze, kas var ļoti noderēt, vētījot dažādus mītus. Mūsos pašos, kopš bērnības, pasakām, medijiem ir tik daudz dažādu mītu un ačgārnu priekšstatu, ka pastāv liela iespēja svarīgos un ne tik svarīgos dzīves jautājumos pieņemt lēmumus, balstoties uz neprecīzu informāciju. Vienvārdsakot – varam vienkārši sagandēt savas dzīves.

Šis kritiskās domāšanas projekts pašlaik atrodas izstrādes stadijā. Projektu “Cilvēka Potenciālam” tajā pārstāv dalībnieces Elīna Biseniece un Anita Priede, kā arī viens no projekta treneriem un metodologiem –  Zuarguss. Projektā ir iesaistīti arī citi mediju speciālisti un ētera personības. Video materiāli tiks veidoti ar vieglu humora pieskaņu, lai varētu uzrunāt jauniešu auditoriju un noturēt cilvēku uzmanību, runājot arī par sarežģītākiem tematiem, kurus cilvēki ikdienā mēdz palaist garām.
Iespējamais projekta debijas laiks ir 2017. gada 31. decembris :).

0 Komentāru