Ministru algu celšana – neērts temats koalīcijas partijām

0 Komentāru
Ministru algu celšana – neērts temats koalīcijas partijām
()

No valdības koalīcijas partijām tikai Vienotības pārstāvji ir ar mieru diskutēt par partijas biedres Lolitas Čigānes priekšlikumu, kas paredz palielināt valdības ministru un premjera algu par vairāk nekā 1500 eiro. Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Nacionālās apvienības (NA) pārstāvjiem nešķiet, ka šis būtu īstais brīdis par to runāt, liecina partiju pārstāvju teiktais aģentūrai LETA.

Ilze Viņķele (V) Čigānes priekšlikumu paaugstināt ministru algas vērtē pozitīvi, norādot, ka daļa biedru Vienotībā, arī deputāti, uzskata, ka šis priekšlikums ir “vismaz diskusijas vērts”. Viņķele piederot pie šādi domājošiem. Tāpat viņa atzīst, ka jautājums par ministru rezultatīvajiem rādītājiem arī būtu nākotnes izaicinājums. Līdz šim esot runāts un diskutēts par dažāda veida atalgojumu piesaisti – vai nu pie iekšzemes kopprodukta vai ekonomiskās izaugsmes rādītājiem.

“Čigānes kundze ir izdarījusi labu darbu, zinot, ka šāds priekšlikums ir ekstrēmi nepopulārs,” akcentē Viņķele, norādot, ka viņai nav pieņemama liekulīgā retorika, kas valda publiskā telpā – vispirms palielināsim algas medmāsām un tikai pēc tam ministriem. Atbalstot šādas tradīcijas, tikšot nostiprināts tas, ka Ministru kabinetā var nākt cilvēki, kuriem alga “pilnīgi noteikti nav pamatiztika”. Līdz ar to tas sanākot “pa kārtām dārgāk”. Dombrovska kabinetā to ministru skaits, kas dzīvojis no algām, esot bijis lielākais 15 gadu laikā. “Mana pārliecība ir, ka algu pacelšana tuvinās ātrāk medmāsu algu kāpumam,” uzsver Vienotības pārstāve, norādot, ka šāda diskusija bija jāsāk jau pirms desmit gadiem.

NA Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece norāda, ka “patlaban konceptuāli nav īstais laiks” sākt šāda veida diskusijas par ministru algu palielināšanu. Uz jautājumu, vai nav jādiskutē par kritērijiem, pēc kādiem ministru darbību vērtēt un atalgojumu palielināt, Mūrniece norādīja, ka Nacionālā apvienība iepazīsies ar Čigānes priekšlikumiem un tad jau detalizētāk tos komentēs.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis arī uzskata, ka ministru algu celšana nav pirmais darbs, ar ko jaunajai valdībai vai aizejošajai vecai sākt. Jautāts, vai nav jāsāk diskutēt par ministru darba vērtēšanas kritērijiem, Brigmanis norādīja, ka šis jautājums jāskata kontekstā ar vispārējo algu celšanas līmeni visiem Latvijas sabiedrības slāņiem. Ja ceļot algas ministriem, tad tās esot jāceļ arī skolotājiem, medmāsām un ierēdņiem. “Nevar izķert pēkšņi vienu grupu – ministrus – un viņiem pacelt, bet pārējiem – necelt. Ja palielinām, tad katram jāpieliek sava tiesa,” skaidroja Brigmanis.

Kā ziņots, Saeimas deputāte Čigāne ir sagatavojusi likuma grozījumus, kas paredz būtiski paaugstināt ministru atalgojumu. Politiķes piedāvājums paredz, ka premjera un ministru algas varētu pieaugt par vairāk nekā 1500 eiro. Deputāte arī rosina ieviest jaunu atvaļinājuma pabalstu – vienreiz gadā 50% apmērā no algas. Pašlaik premjera atalgojums ir ap 2750 eiro, bet ministriem – ap 2450 eiro mēnesī.

Jau iepriekš daudzkārt izskanējuši viedokļi, ka Latvijas ministru atalgojums ir neadekvāti zems iepretim viņiem uzticētajai atbildībai, tomēr politiķiem nav pieticis politiskās drosmes to palielināt.

0 Komentāru