Ministrs draud atlaist Ķekavas novada domi nesakārtotās kanalizācijas dēļ

1 komentārs
Ministrs draud atlaist Ķekavas novada domi nesakārtotās kanalizācijas dēļ
Juris Bindars

Šodien, tiekoties ar Ķekavas novada pašvaldības priekšsēdētāju Andi Damlicu (LRA), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA) piedraudējis atlaist Damlica vadīto pašvaldību.

Tās neizdarības dēļ daļai Ķekavas novadā ietilpstošā Lapenieku ciemata iedzīvotāju bloķēta kanalizācija. Lapeniekos izveidojies ass konflikts starp iedzīvotājiem un vietējo kanalizācijas apsaimniekošanas uzņēmumu, kurš par saviem pakalpojumiem prasa trīsreiz augstāku tarifu nekā citos turpat blakus esošos ciematos, bet pašvaldība līdz šim uz to noskatījusies no malas.

Vaino piesegšanā

Starp Lapenieku ciemata mājām un vietējo, pašvaldībai piederošo, ūdens attīrīšanas iekārtu ir vien pāris simti metru. Tomēr šos metrus šķērso cauruļvads, kuru apsaimnieko privāts uzņēmums SIA ”Zeltenieki”. Tā augsto tarifu dēļ daļa Lapenieku iedzīvotāju centušies apiet starpnieku, un maksāt uzreiz pašvaldības komunālajam uzņēmumam SIA ”Baložu komunālā saimniecība”. Savukārt tas atteicies naudu pieņemt. Lapenieku iedzīvotājs Askolds Valbahs uzskata – tas tādēļ, ka SIA ”Zeltenieki” ir saistīta ar kādu Ķekavas domes deputātu privātajām interesēm.

”Ir izveidojusies situācija, ka Ķekavas domes vadība pietiekoši nopietni piesedz savus deputātus,” uzskata Valbahs.

Draud atlaišana

Svētdien konflikts iegāja jaunā fāzē – daļai Lapenieku iedzīvotāju tika bloķēta kanalizācija. Tomēr viņi nepalika atbildi parādā un sūdzējās reģionu ministram Kasparam Gerhardam. Viņš šodien pie sevis skaidroties izsauca Ķekavas mēru Andi Damlicu un uzstādīja viņam virkni prasību. Pirmkārt, divās dienās jāatjauno ūdensapgāde visiem Lapenieku iedzīvotājiem. Otrkārt, mēneša laikā pašvaldībai jāpanāk kompromiss starp strīdniekiem par jauniem, samērīgākiem tarifiem. Un, treškārt, pašvaldībai beidzot jāpārņem Lapenieku kanalizācija savā īpašumā. Ja Ķekavas dome to nedarīs, tai draud atlaišana.

”Ja dome nevar atrast kopēju risinājumu, mēs sasaucam ārkārtas domes sēdi ar ļoti skaidru un saprotamu darba kārtību. Ja arī tad dome nespēj pieņemt lēmumu, tas ir apliecinājums tam, ka dome nespēj veikt savas funkcijas. Tad mēs gatavojam dokumentāciju un ejam uz Saeimu,” domes atlaišanas procedūru skaidro ministrs.

Vēsture neatkārtosies

Ja līdz tam nonāks, tā būs jau otrā reize, kad Ķekavas dome ir atlaista. 2008. gadā atklājās, ka pašvaldība bija izsniegusi nepareizas būvatļaujas 67 miljonu latu vērtībā, un Saeima domi patrieca. Tomēr tagadējais Ķekavas domes priekšsēdētājs Andis Damlics uzstāj, ka neļaus vēsturei atkārtoties.

”Es ar lielu pārliecību varu jums teikt, ka tik tālu mēs nenonāksim. Es ļoti ceru šo problēmu atrisināt arī bez šīs sēdes, kuru sasauc ministrs,” saka Damlics.

Viņš arī kategoriski noliedz apgalvojumu, ka pašvaldība vai viņš personīgi Lapenieku konfliktā censtos piesegt deputātu privātās intereses. Tajā pašā laikā Damlics atzīst, – pat ja izdosies vienoties par lētākiem tarifiem Lapeniekos, tie tik un tā būs augstāki nekā turpat blakus esošo Baložu iedzīvotājiem. Tas esot skaidrojams ar faktu, ka kopējais ūdens cauruļu garums starp Lapenieku ciemata mājām ir aptuveni trīs kilometri un to apsaimniekošana tik un tā maksā naudu.

Video