Ministrijas nespēj vienoties par stipendiju paaugstināšanu mākslas un mūzikas skolās

1 komentārs

Līdz jaunā mācību gada sākumam ir atlikusi tikai nedēļa, bet Kultūras un Izglītības ministrijai joprojām neizdodas vienoties par stipendiju palielināšanu mākslas un mūzikas skolu audzēkņiem.

Sašutumu par radušos situāciju neslēpj mazo stipendiju saņēmēji, paskaidrojumus pieprasa arī Tiesībsarga birojs. Bet Kultūras ministrijā atzīst, ka vismaz šogad uz stipendiju palielināšanu ir maz cerību.

Izglītības ministrijas dibinātajās arodskolās maksimālais stipendiju apmērs var sasniegt 150 eiro, kamēr Kultūras ministrijas pakļautībā esošajās izglītības iestādēs par labām un teicamām sekmēm bērni saņem ap 50 eiro. Mākslas un mūzika skolu audzēkņi pieprasa novērst šo netaisnību.

Abās ministrijās sarunas par stipendijām notiek jau ilgi. Kultūras ministrija savā maciņā papildu līdzekļus neatrod. Naudu varētu lūgt Izglītības ministrijai, taču tā iebilst.

Vienlaikus Finanšu ministrija ir atradusi nelietderīgus tēriņus Kultūras ministrijas budžetā apmēram 4 miljonu apmērā.

Kultūras ministrijā nelietderīgus tēriņus kategoriski noliedz. Ministre Dace Melbārde uzsver, ka stipendiju jautājums ir ministrijas prioritāšu sarakstā nākamā gada budžetam. Tomēr tas nozīmē, ka līdz decembrim, visticamāk, kultūras skolu bērni turpinās saņemt trīsreiz mazāku stipendiju.

Par radušos situāciju dusmas neslēpj mākslas un mūzikas skolu audzēkņi. Bērni jau prāto vai nevajadzētu vērsties Satversmes tiesā. Tiesībsarga birojā gan norāda, konstitucionālā tiesa jautājumu neskatīs, jo likums netiekot pārkāpts. Birojā gan uzsver, ka nevienlīdzība ir diskriminējoša un tādu nedrīkstot pieļaut.

Laila Grāvere
Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja

Kopš mūsu atzinuma, ka nav labi, ir pagājis pusgads. Mēs Kultūras ministrijai lūgsim skaidrot, kas ir darīts, lai situāciju mainītu.

Arī Finanšu ministrijā uzskata, ka milzīgā stipendiju apmēra atšķirība starp kultūras un izglītības ministrijas pakļautības skolām ir nepieņemama. Valdībā šo jautājumu aktualizēs, lemjot par nākamā gada budžetu.

Dana Reizniece-Ozola
Finanšu ministre

Tas būs viens no diskusiju jautājumiem. Ja kopējās prioritātēs valdība vienosies, ka mēs šīm mērķim novirzām papildus līdzekļus, tad būs papildus līdzekļi. Ja nē, tad iekšējās rezervēs būs jāmeklē. Tas, ka vienlīdzīga attieksme ir jāparedz, tas, manuprāt, pat nav apspriežams.

Kultūras ministrija stipendiju paaugstināšanai pieprasa aptuveni pusmiljonu eiro.

TOP komentāri

  • s
    0 0 0

    s

    Kārtējais pierādījums, ka mūsu valdībā ministrijas darbojas kā viduslaikos lēņu muižas, ka aiz resoriem neredz cilvēkus.Starp citu- ministriju kungiem un dāmām vajadzētu atcerēties, ka pasaulē Latviju ar labu vārdu nes tieši kultūras -mākslas un sporta -cilvēki.Politiķus, ja ievero, ka no Latvijas, tad biežāk skandālos vai nekā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl